Svátek má: Drahoslav

Politika

Velikost textu:

GT: V zájmu „odstranění" Putina je pro Ameriku všechno dobré

GT: V zájmu „odstranění" Putina je pro  Ameriku všechno dobré

Poprvé americká vláda obvinila Vladimira Putina z „korupce", což vedlo k nové vlně „démonizace" ruského prezidenta v západních médiích, píše list Global Times.

Vladimir Putin, prezident Ruské feferace
28.leden 2016 - 22:02

A obtíže, kterým čelí Putin, mají opět říct světu, že být nepřítelem Ameriky je obtížné a riskantní. Ale zřejmě to Putina nevyděsilo.

Nedávno náměstek ministra financí Adam Shubin se zjevnou snahou podkopat autoritu ruského prezidenta, otevřeně obvinil Vladimira Putina z „korupce," píše Global Times. Ve svém úvodníku se publikace zajímá, jaký to může mít vliv na postoj Rusů k jejich vůdci.

Ohromné cifry vyjmenované Shubinem jako údajné příjmy Vladimira Putina, rychle opanovaly západní média, která jsou vždy připravena kritizovat ruského prezidenta. Avšak obvinění Putina z korupce přednesená na tak vysoké úrovni vlády Spojených států je něco nového, komentoval Global Times.

Ruský vůdce se stal hlavním předmětem západní „démonizace". Zdá se, že nechtějí, aby byl Putin zobrazen jako „normální lídr, jak ve vedení státu", tak na mezinárodní scéně. A není jasné, jaký vliv to bude mít na ruské veřejnost.

Taková obvinění jistě vytvoří „politický tlak", který bude cítit i v „mezinárodní hře". Západní média jsou silná, a pokud chtějí bolestivé bodnout nepřítele, mohou dělat co chtějí. Naopak pro Rusko by byly podobné metody mnohem obtížnější.

„Problémy, jimž čelí Putin, mají opět říct světu, že být nepřítelem Ameriky je obtížné a riskantní," zdůraznil tisk. Vzhledem k tomu, že studená válka skončila, mnoho politických odpůrců Západu bylo svrženo, zabito nebo za mřížemi. Všem jim byla zničena především jejich pověst. Putin se nebojí otevřeně postavit USA, takže odpověď obdržel v podobě nelichotivý poznámek o své osobě -  je popisován jako „chamtivý a excentrický diktátor".

Stalo se, že Rusko a Amerika mají neklidné „polonepřátelské" vztahy: obrovské území Ruska neumožňuje, aby se stalo součástí západního světa, a silný jaderný potenciál mu dává právo soutěžit se Západem na stejné úrovni, což Washington neuklidňuje.

Americká vláda spustila diskreditační kampaň proti Putinovi


Na Západě mnozí za to, že Rusko má špatný vztah se Spojenými státy, obviňují Putina. Nicméně, podle Global Times, je Putin pouze „produktem doby". Rusko si ho vybralo a vytvořilo, protože nemohlo akceptovat rozšiřování NATO na východ.„A v případě, že Západ nezmění svůj přístup k Rusku, tak i v budoucnu se bude muset zabývat jevy, jako je Putin."

Podle Global Times se v blízké budoucnosti se stanou problémy ruské ekonomiky prověrkou Rusů, nakolik podporují svého vůdce. Zatím je obtížné odhadnout, co bude mít zásadní význam: osobní „střety" Putina se Západem nebo strukturální nesoulad ruských a západních systémů. Stejně tak budou důležitější vnitřní sociální rozpory v Rusku jako rozpory se Západem.

V dnešním světě hraje veřejné mínění hraje obrovskou roli, a ten, kdo ho vytváří, dostává vše. V případě, že Spojené státy, které jsou samy o sobě nejsou bez hříchu, nevyužijí svoji „měkkou sílu", budou je soupeři klovat i za ty nejmenší chyby.

Nyní je však ruská ekonomika je příliš slabá a Západ toho může využít a zaútočit na Putina, přičemž je „nepravděpodobné, že by šlo o jeho osobní bitvu - bude to test celého Ruska," dodala publikace.

(kou, prvnizpravy.cz, opinion.huanqiu.com,foto: arch.)