Svátek má: Svatopluk

Politika

Velikost textu:

Guardian: Je nechutné vidět, jak se EU ohýbá před Erdoganem!

Guardian: Je nechutné vidět, jak se EU ohýbá před Erdoganem!

Brusel zavírá oči před despotismem, cenzurou a násilím Ankary, slibuje ji vstup do Evropské unie výměnou za pomoc uprchlíkům a zachování stability v Turecku na pozadí hořícího Středního východu, píše komentátor The Guardian.

Recep Tayyip Erdogan se staví nad zákony
9.březen 2016 - 22:05

Vidět evropské představitele v hlubokém předklonu před prezidentem Turecka na summitu EU-Turecko bylo šokující, píše komentátor britského listu Guardian Paul Mason.

Evropská unie hledá pomoc při řešení migrační krize v zemi, v níž je stále více intenzivnější cenzura a zvůle. Turecko je ve válce proti etnickým menšinám, pořádková policie zaútočila na kanceláře opozičních novin Zaman, její tajné služby jsou obviněny z toho, že posílají zbraně Islámskému státu, jeho armáda sestřelila ruský bombardér - a přes to všechno Ankara doufá, že se stane členem EU, konstatuje komentátor.

NYT: Erdogan? Nejhorší obavy se naplnily!
Německá média: EU jde na špinavou dohodu s Tureckem

Před třemi lety se zdálo, že se Recepu Tayyipu Erdoganovi se podařilo dosáhnout rovnováhy v zemi. Dalo se předpokládat, že progresivní a reakční částí společnosti budou moci žít v míru, pokud se vzájemně nechají na pokoji, Kurdové namísto povstání obsadili pozici v parlamentní opozici, a že Erdogan sám „povede zemi ke vstupu do EU, ale hodně pomalu – aby bylo vidět na zjevné nedostatky demokracie, které nemohou být ignorovány," vzpomíná Paul Mason.

Ale nyní se všechno změnilo. Turecký prezident tvrdě potlačil protesty, vyprovokoval konec příměří s Kurdskou stranou práce a málem spálil několik měst v jižním Turecku, kde žijí Kurdové. V reakci na to EU zavírá oči před destrukcí demokracie v Turecku a vojenskou akcí proti civilnímu obyvatelstvu, konstatuje publicista.

Ale to není nic ve srovnání s kartou, s kterou může Erdogan ještě hrát. Na pozadí rozbitých nebo selhávajících států, například Afghánistánu, Jemenu, Iráku a Sýrii, čím více selhává  turecká demokracie, tím více by ji měl Západ podporovat. A čím více Evropská komise trvá na tom, že se jednoho dne Turecko stane členem EU, tím silnější budou hráči v Evropě, který chtějí vystoupit ze sdružení," uvádí se v článku.

Občané EU mají právo znát pravdu o Turecku. Představitelé EU nedávno v listopadu chválili Ankaru za ekonomický úspěch, a to navzdory skutečnosti, že již byly vidět všechny znaky tyranie. Hlavní otázkou je, zda může mít stát, který zřetelně porušuje všechna kritéria pro přistoupení k Evropské unii, vyhlídky členství v asociaci. Odpověď je jen jedna - rozhodně nemůže, a evropské vlády musí o tom Erdogana informovat, dodal tvrdě komentátor The Guardian.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)