Svátek má: Oldřich

Politika

Velikost textu:

Guardian: Jordánský král tajně o roli Turecka na útocích v Evropě

Guardian: Jordánský král tajně o roli Turecka na útocích v Evropě

Jordánský král Abdalláh II v tajném rozhovoru se členy Kongresu USA řekl, že prezident Turecka  předkládá „radikální islamistické" řešení problémů v regionu a že infiltrace teroristů do Evropy je „součástí turecké politiky."

Recep Tayyip Erdogan, turecký prezident
27.březen 2016 - 20:00

Uvedl také, že od začátku roku 2016 se operace v Libyi zúčastnily sil Special Air Service Velké Británie. Kromě toho se britská armáda podílela na tvorbě mechanizovaného praporu na jihu Sýrie, který bojoval proti silám vlády Bašára Asada. Novinám The Guardian se podařilo seznámit se s obsahem tajného rozhovoru.

V době mezi 11. do 17. lednem 2016 informoval jordánský král Abdalláh II členy amerického Kongresu, že od začátku roku byly v Libyi nasazené britské síly Special Air Service (SAS), píše The Guardian, který se seznámil s obsahem záznamu konverzace. Podle deníku, o situaci v Libyi byl informován, mimo jiné, kongresman John McCain. Kromě toho monarcha varoval americké zákonodárce před nebezpečím, které představuje turecký vůdce.

Hlava jordánské vlády uvedla, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan „je přesvědčen, že regionální problémy mohou být vyřešeny v duchu radikálního islámu". Jordánský panovník poznamenal, že „skutečnost, že teroristé jsou odesíláni do Evropy, je součástí turecké politiky“.

Guardian: Jak se Turecko změnilo na „komplice teroristů"

Když hovořil o nasazení britských vojsk v Libyi, Abdullah II zejména oznámil, že speciální jednotky budou zapojeny v Libyi spolu s „britskou SAS". Dodal také, že speciální jednotky z Londýna potřebují pomoc jordánské armády, protože je „jordánský slang podobný libyjskému".

Král také uvedl, že britští vojáci byli nějakým způsobem zapojeni do tvorby mechanizovaného praporu na jihu Sýrie. Byl vytvořen z místních kmenových ozbrojenců vystupujících proti prezidentu Bašáru Asadovi.

Král Abdalláh II oznámil americkým kongresmanům, že jordánští vojáci jsou připraveni společně s Británií a Keňou „překročit hranice" a udeřit na radikály skupiny aš-Šabáb v Somálsku.

Jordánský král prohlásil, že „problém je mnohem větší než IS, je to třetí světová válka", ve níž křesťané, židé a muslimové „bojují se zločinci".

The Guardian zaslal otázky na britské ministerstvo obrany, ale tam to odmítli komentovat. Nicméně, jeden ze zdrojů publikace v americkém Senátu potvrdil setkání s králem, ale odmítl říci, co bylo obsahem konverzace.

Přestože Jordánsko dostávalo od USA dlouhodobě vojenskou pomoc,  v posledních měsících jsou Jordánci  frustrovaní americkou nečinností nad Středním východě. Pět let bojů v Sýrii dramaticky ovlivnily Jordán, který převzal více než 630,000 syrských uprchlíků, a král opakovaně vyzval k rozhodným krokům k ukončení konfliktu.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)