Svátek má: Svatopluk

Politika

Velikost textu:

Guardian: Prvních 100 dní ve funkci prezidenta Trumpa

Guardian: Prvních 100 dní ve funkci prezidenta Trumpa

The Guardian si představil, by mohlo vypadat prvních 100 dnů Donalda Trumpa ve funkci amerického prezidenta v případě, že vyhraje volby.

Donald Trump, prezidentský kandidát USA
26.únor 2016 - 22:02

Očekává se, že Trumpův viceprezident by mohl být jeden z jeho současných soupeřů v boji - Marco Rubio a Ted Cruz, kterého neustále označuje Trump za „chytrého chlapíka“. Ze svého pohledu ale  Cruz uvedl, že je v současné době obtížné předvídat, jaká bude administrativa, pokud se Trump dostane k moci.

„Pravdou je, že pokud se Donald Trump dostane k moci, nikdo sakra neví, co bude dělat. Ani on sakra neví, co bude dělat," řekl Cruz.

Publikace předpokládá, že za Trumpa porostou náklady na armádu, ale že nebude příliš aktivní v otázkách zahraniční politiky. Až dosud o ni neprojevil velký zájem a nevměšoval se do záležitostí Blízkého východu. Předpokládá se, že může dát situaci v Sýrii zcela na milost ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, vůči kterému Trump opakovaně vyjádřil své sympatie.

Noviny tvrdí, že za Trumpa nebude věznice na Guantánamu na Kubě uzavřena, což slíbil Barack Obama.

„Plníme to padouchy. Necháme ji otevřenou," řekl Trump v úterý.

Trump věří, že bude mít podporu, i když začne střílet lidi

Co se týká migrace, za nového prezidenta Spojených států může být vyhoštěno 14 milionů migrantů, kteří nemají dokumenty. Rovněž se musí počítat s výstavbou větší zdi na mexických hranicích.

Dalším bodem je revize amerických obchodních vztazích s Čínou, ale tady může mít vliv  skutečnost, že Peking nebo i Kongres odmítnou přezkoumat stávající podmínky dohody o obchodu.

V tomto týdnu Donald Trump vyhrál další nominační sjezd republikánské strany v Nevadě.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)