Svátek má: Běla

Politika

Velikost textu:

Guardian: USA vypálily „první ránu" v závodě ve zbrojení s Ruskem

Guardian: USA vypálily „první ránu" v závodě ve zbrojení s Ruskem

Washington má v úmyslu zvýšit vojenský rozpočet pro východní Evropu v době, kdy je pro to nejméně důvodů. USA tak mohou vyvolat nové zostření vztahů s Ruskem, tvrdí The Guardian.

Pentagon
14.únor 2016 - 21:24

Spojené státy vystřelily „první ránu" v závodu ve zbrojení s Ruskem, které by mohly negativně ovlivnit budoucnost Evropy, píše komentátorka Guardianu Mary Dejevská.

Minulý týden šéf Pentagonu Ashton Carter řekl, že program americké pomoci ke zvýšení evropské spojence USA zvýší v roce 2017 čtyřikrát „v reakci na ruskou agresi ve východní Evropě a na celém světě". Rozpočet pro boj proti teroristické organizaci Islámský stát se zvýší pouze o 50 procent.

„Zpráva je nedvojmyslná: z hlediska Pentagonu se stala hrozba z Ruska ještě více alarmující – přičemž najednou – než hrozba IS," uvedla komentátorka.

Je možné, že slova o zvýšení vojenských výdajů a posílení nejsou ničím jiným než „úplatkem" evropským zemím na frontové linii před červencovým summitem NATO, a pak být zapomenuty. Spíše jsou ale jsou reálné - a pokud ano, tak v nevhodném čase. Totéž platí i pro budoucnost Evropy, tvrdí Mary Dejevská.

"Když se plánují zvýšit výdaje tímto způsobem, Spojené státy poslaly do Ruska nepřátelské signály v době, kdy k tomu není nejmenší důvod," zdůraznila v článku.

Válka na východní Ukrajině prakticky zmizela, důkaz, že Rusko podporuje milice v Donbasu, chybí. Zároveň jsou velmi reálné vyhlídky, že budou splněny podmínky dohody z Minsku. Co se týče dalších mezinárodních otázek, ruské zapojení do syrského konfliktu pomohlo založit diplomatický proces, a bez podpory Moskvy pro provádění jaderné dohody s Íránem by to bylo nemožné. Ale přes to všechno hodlají Spojené státy vyzbrojit Polsko a další nové členy NATO, poznamenala.

Akce Washingtonu povedou ke dvou souvisejícím věcem. Za prvé, USA fakticky prohlásily, že jsou připraveni převzít přímou odpovědnost za bezpečnost východní Evropy. To znamená, že nyní nebudou mít tyto státy žádné pobídky pro obnovení vztahů s Ruskem. Navíc Washington donutí Moskvu k většímu znepokojení o svoji bezpečnost a vyvolá nové kolo zhoršení, které bylo kdysi nazýváno „závody ve zbrojení", píše Mary Dejevská.

Na hranicích s Ruskem se to bude ježit zbraněmi!

Za druhé, akce USA signalizují, že Evropa může opět zavírat oči před svojí nezávislosti ve vojenské oblasti v době, kdy by se měla spoléhat na své vlastní síly. Není to tak dávno, kdy si evropské orgány, jak se zdá, začaly uvědomovat, že nastal čas jednat „jako dospělí" v otázkách jejich vlastní bezpečnosti, ale nyní se evropské země vrátily k starému přístupu - budou doufat, že jim Spojené státy budou pomáhat v jakémkoliv případě, dodala komentátorka.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)