Svátek má: Liliana

Politika

Velikost textu:

Guardian varuje: Protiruská propaganda Západu hraje do not Putinovi

Guardian varuje: Protiruská propaganda Západu hraje do not Putinovi

Pouze propagandisté ​​a obchodníci se zbraněmi těží z pravidelných tvrzení, že vše je „zaviněno " soupeřem, píše Mark Galeotti pro The Guardian.

Ilustrační foto
16.březen 2016 - 21:23

Ačkoliv autor není v žádném případě sympatizantem Ruska nebo Putina, měli by si jeho článek přečíst všichni propagandisté, nejen ti na Západě, ale zvláště v Česku.

Snaha Západu obvinit ze všech problémů Rusko, hraje do rukou Kremlu a Západ si tak prokazuje medvědí službu, píše britský deník The Guardian.

Jak poznamenal Mark Galeotti, profesor Newyorské univerzity, aktuální vztahy mezi Ruskem a Západem nejsou ani zdaleka ideální. Obě strany tvrdošíjně odmítají naslouchat jeden druhému ve svých argumentech, napsal.

Rusko s oblibou nazývá rusofobií každé nepřátelské prohlášení západních politiků na svoji adresu. Někdy se to týká nepřátelských prohlášení, jako je například pravidelné naléhání ze strany vrchního velitele NATO v Evropě generála Phillipa Breedlove varujícího před  existenciální hrozbou ruského medvěda. V posledních letech pod chápání takové koncepce spadají i divadlo nebo dětské knihy. Například v loňském roce ruské ministerstvo kultury obvinilo divadelní festival „Zlatá maska" z podpory „produkce s prvky rusofobie".

Co se týče západního přístupu, Galeotti píše, že je jemnější, ale zároveň o to problematičtější. K dispozici je například velmi málo důkazů o tom, že Rusko touží podporovat evropské ultranacionalisty a mělo nějaký skutečný dopad na jejich vzestupu. Spíše se v tom odráží zneklidnění v rámci Evropy: pochybnosti o legitimitě Evropské unie, obavy o kulturní homogenizace a nekontrolované migrace, nostalgické mýty o "starých dobrých časech", které nikdy nebyly.

Cunningham: Mýtus o „rudé hrozbě" z Ruska už moc nefunguje

Pro Západ je snadnější tvrdit, že je na vině ruské spiknutí, protože nás zbavuje nutnosti přijmout ostřejší, tvrdší a sebekritičtější pohled na to, kde jsme selhali. Znehodnocením veřejné diskuse o Rusku si děláme medvědí službu kontraproduktivní a agresivní politikou, které chybí nuace, usuzuje Galeotti.

Kromě toho, pokračuje  autor, ve skutečnosti se ukazuje, že mnohá z obvinění proti Rusku jsou neopodstatněná. Například migrační krize vypukla dlouho předtím, než se zahájily ruské vojenské operace v Sýrii, a nestala se jejím důsledkem, jako někteří politici tvrdí.

V závěru uvádí, že Západ nemusí nutně souhlasit s ruským vidění světa, ale prostě musí akceptovat, že také má svou vlastní logiku, a měl by si uvědomit, že démonizováním Ruska a používat vůči němu bojovou politiku, jen ubližuje sám sobě a dodává materiál k posílení jeho vlastní paranoidní propagandy.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)