Svátek má: Arnošt

Politika

Velikost textu:

GW: Třenicemi s USA a EU hrozí Polsku diplomatická izolace!

GW: Třenicemi s USA a EU hrozí Polsku diplomatická izolace!

Zrušení setkání__nbsp__ Baracka Obamy s Andrzejem Dudou na nadcházejícím mezinárodním summitu ve Washingtonu je alarmem pro Polsko, píše Gazeta Wyborcza.

Barack Obama a Andrzej Duda
30.březen 2016 - 20:02

Je to katastrofální důsledek nové politiky polské vlády, a to navzdory četným varováním. Ochlazení vztahů s USA a EU hrozí Varšavě mezinárodní izolací, je přesvědčeno polské vydání.

„Je těžké najít jasnější gesto, než zrušení setkání Baracka Obamy s prezidentem Andrzejem Dudou během summitu o jaderné bezpečnosti, který se bude konat ve Washingtonu od 31. března do 1. dubna," uvedl polský novinář Bartosz Wieliński na stránkách Gazety Wyborcza. Po pěti měsících vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) ochladila vztahy Spojených států s Polskem. Toto je, podle jeho názoru, diplomatickou katastrofou.

Ale začalo to mnohem dříve. „Byl to jeden z největších škůdců, který nejednal v národním zájmu", - takto v létě minulého roku popsal současný šéf polského ministerstva zahraničních věcí Witold Waszczykowski práci svého předchůdce Radoslawa Sikorského na postu ministra zahraničí.
__nbsp__
„Zahraniční politika je podobná správě velkého tankeru, a ne malého člunu," řekl zhruba ve stejnou dobu Krzysztof Szczerski, dříve a nyní ministr Dudova uřadu Duda. Tehdy tvrdil, že v polské diplomacii nebude revoluce. Pouze úpravy. Řekl, že podstatou politiky je, aby největší země EU braly v úvahu polské hledisko, a polské zájmy, připomíná autor.
__nbsp__
Uběhlo osm měsíců. O tom, co po sobě zanechal Sikorski se může vést diskuse, ale nemůže se skrýt skutečnost, že zatímco Polsko bylo v hlavním proudu politiky EU, a že v Bruselu a Washingtonu bylo považováno za vážného hráče, které bylo kladeno i dalším zemím v regionu jako příklad toho, jak se rychle zbavit zátěže komunismu a dohánět Západ, uvedl polský novinář. „Nyní je obtížné zabránit dojmu, že se tanker, o němž mluvil ministr Szczerski, nepohybuje v plné rychlosti na skály," dodal.
__nbsp__
Skutečnost, že nedojde k setkání prezidentů, nezapříčinil Obamův kalendář. Je to politická demonstrace. Washington tak reagoval na „dobré změny": pokusy pošlapat ústavní soud vládnoucí stranou, veřejné sdělovací prostředky na krátkém vodítku vlády, zesměšňování doporučení Benátské komise a v konečném důsledku prohlubující se trhliny v rámci EU, uvádí autor.
__nbsp__
Před tímto Američané v posledních několika měsících varovali vládu strany Právo a spravedlnost. Do Varšavy přijeli dva velmi důležití diplomaté Daniel Fried a Victoria Nulandová. S Jaroslawem Kaczyńským osobně mluvil amerického velvyslanec – informace unikly do amerického tisku a premiérka Polska Beata Szydlowá obdržela dopis vlivných senátorů. Ale strana Právo a spravedlnost zanedbala tyto signály, a projevovala podráždění, poznamenal autor.
__nbsp__
Rozhodnutí Bílého domu, že během summitu nedojde k setkání Obamy s polským prezidentem, je pro současnou vládu Polska velmi bolestivé. Vždyť už několik měsíců okolí Andrzeje Dudy ujišťuje, že vše dělá správně, vysvětluje autor. Ministr Waszczykowski po jeho návštěvě ve Washingtonu uvedl, že vztahům mezi Polskem a Spojenými státy již nic nehrozí.
__nbsp__
"Nevěřím, že Waszczykowski a Szczerski si neuvědomují důsledky všech těchto událostí. Jasně to ukazuje, jak malou roli hraje pro vládní stranu Právo a spravedlnost zahraniční politika. Co se stalo je katastrofa, protože důsledky se odrazí nejen v polsko-amerických vztazích," zdůrazňuje Wieliński.
__nbsp__
Polsko pod vedením PiS nemá dobrou pověst ve světových médiích, a Amerika hrozícím prstem Varšavě dále ubližuje pověsti Polska. To bude mít vliv na vnímání Polska i u dalších zemí i investorů, dodal. Kromě toho koncept prezidenta Dudy o Mezimoří__nbsp__ - Polskem řízeného bloku zemí v regionu - byl právě pohřben. Za takového scénáře měla Varšava, která se ocitla mimo hlavní proud politiky EU, reálně posilovat vztahy se Spojenými státy.
__nbsp__
Ale od té doby Polsko zmrazilo vztahy s Německem, od Francie si udržuje vzdálenost, a jeho účast na východě, nepočítáme-li nedávnou návštěvu ministra Waszczykowského v Bělorusku, je také nízká. „Zato posiluje vztahy s Maďarskem, které je ve sporu s EU, jakož i se Spojenými státy," ironizuje autor.
__nbsp__
„To vše se děje v předvečer červencového summitu NATO ve Varšavě, kde budou mít Američané rozhodující hlas ve věci posílení východního křídla aliance. Bohužel, Polsku hrozí mezinárodní diplomatická izolace," shrnuje polský novinář Bartosz Wieliński ve vydání Gazeta Wyborcza.

(kou, prvnizpravy.cz,__nbsp__ wyborcza.pl, foto: arch.)