Svátek má: Barbora

Politika

Velikost textu:

Huffington Post: Erdogan musí být vyloučen z NATO!

Huffington Post: Erdogan musí být vyloučen z NATO!

V obavách před vnějšími nepřáteli si Aliance nevšimla, že hlavní nebezpečí přichází zevnitř, ale teď musí najít odvahu, aby vytlačila agresora ze svých řad, dokud se mu nepodařilo rozpoutat třetí světovou válku.

Recep Tayyip Erdogan vsadil na islamismus
2.leden 2016 - 09:14

Země NATO by se měly střízlivě podívat jak roste každým dnem seznam trestných činů tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a rozhodnout, zda opravdu potřebují takového spojence, píše americký list Huffington Post.

Až do nedávna si státy - členové NATO nedokázaly představit, že jedna z nich zradí ostatní. Aliance nemá ani formální mechanismus pro vyloučení země, pokud její chování vybočí mimo kontrolu. Ale teď ta chvíle nastala. Turecko se vzdálilo svým spojencům v NATO, protože nyní podporuje teroristy Islámského státu v boji proti Západu, zdůrazňuje nemilosrdně publikace.

Když se Erdogan dostal k moci, země provedla ostrou zatáčku směrem k autoritářství a náboženskému konzervatismu, ztratila přátele a vstoupila do konfrontace, kterou není schopna dokončit, počínaje eskalací bojů s Kurdy, a sestřelením ruského letadla konče. A zatímco tyto konflikty jsou stále napjatější, v ulicích tureckých měst explodující bomby a protivníci se blíží k hranicím státu, Erdogan i nadále požaduje bezpodmínečnou podporu NATO, poznamenal autor článku.

NYT: Erdogan? Nejhorší obavy se naplnily!

Nicméně se země Aliance nesmí v žádném případě poddávat provokacím Ankary, aby povstaly na její obranu, zdůrazňuje autor. Namísto toho by měly státy NATO zahájit proces, který pomůže určit, zda existuje oprávnění spolupráce Erdogana s teroristy IS, a zda mohou být nějaké plusy, vyvažující jeho zločiny proti Západu.

„Severoatlantická rada musí oficiálně vyloučit Turecko z NATO, ještě před tím, než válkychtivost a vytrvalá agresivita zavleče mezinárodní společenství do třetí světové války," uzavřel Huffington Post.

(kou, prvnizpravy.cz, huffingtonpost.com, foto: arch.)