Svátek má: Barbora

Politika

Velikost textu:

HuffPost: Mlčení USA z nich dělá komplice Erdoganových zločinů

HuffPost: Mlčení USA z nich dělá komplice Erdoganových zločinů

Akce tureckého prezidenta v posledních letech nutí Washington, aby přehodnotil své vztahy s Ankarou. Bílý dům nemůže zavírat oči před pomocí Turecka teroristům IG a terorem občanů.

Ilustrační foto
9.leden 2016 - 01:11

Washington by měl objektivně posoudit Turecko pod vedením Recepa Tayyipa Erdogana, a ne tak, jak americká vláda zvykla nebo jak by si přála, tvrdí David Phillips, šéf Programu pro podporu míru a lidských práv, Institutu pro lidská práva na Columbia University (New York), bývalý vrchní poradce a expert na zahraniční politiku amerického ministerstva zahraničí, ve svém článku pro The Huffington Post.

Je na čase, aby Bílý dům zvážil skutečnosti, před nimiž už nemůže zavírat oči, uvedl David Phillips. Zvláště když turecký prezident mluvil pochvalně o „nacistickém Německu" v kontextu projevu svého vládnutí. Erdogan také brání práci médiím a svobodě názoru, o čemž svědčí fakt, že ve vězení je nyní 34 novinářů, na základě obvinění z "urážky prezidenta".

NYT: Erdogan? Nejhorší obavy se naplnily!

K tomu je třeba dodat, že turecký prezident narušuje právní stát, a dokonce se uchýlil k „nestydatému triku": obnovil „občanskou válku" s Kurdskou stranou pracujících (PKK) před volbami, aby získal nacionalisticky smýšlející voliče. Nyní se v Turecku útočí na kurdský lid pod záminkou boje proti terorismu. Kromě toho v Turecku bují korupce, a dokonce i Erdoganovi rodinní příslušníci jsou zataženi do schémat korupce, upozorňuje David Phillips.

Pokud jde o zahraniční politiku tureckého prezidenta, tak jsou v této otázce také věci, za něž ho lze  vinit. Spíše, než aby se postavilo teroristům IS, Turecko poskytovalo lékařskou pomoc zraněným džihádistům ve svých nemocnicích, a přes hranici do Sýrie pronikaly zbraně a peníze džihádistům, píše se v článku.

Turecko rovněž provádí „neoosmanskou politiku" na Balkáně, a chce obnovit svůj vliv v zemích, které byly kdysi součástí Osmanské říše. Turecký vývoz islamismu pod záminkou kulturní interakce, „staví mešity a financuje islámské organizací po celém Balkánském poloostrově. Kromě toho, zdůraznil Phillips, Erdogan záměrně útočí na spojence USA v Sýrii, zejména na Kurdy, kteří účinně bojují proti IS.

„Obamova administrativa zavírá oči před nezákonnostmi Erdogana ..." konstatuje americký politolog.

Podle něj by měl Bílý dům přehodnotit a změnit svůj přístup k Turecku, neboť „hanebné ticho dělá z Washingtonu komplice zločinů Erdogana".

(kou, prvnizpravy.cz, huffintonpost.com, foto: arch.)