Svátek má: Milena

Politika

Velikost textu:

HuffPost: Podezření ze zákulisní dohody o Sýrii mezi USA a Ruskem

HuffPost: Podezření ze zákulisní dohody o Sýrii mezi USA a Ruskem

Podle deníku Huffington Post, by mohly Rusko a Spojené státy uzavřít tichou dohodu o Sýrii.

Ilustrační foto
11.únor 2016 - 01:12

Moskva má mnohem větší svobodu jednání, než Washington. Obě země budou mít prospěch z této spolupráce, neboť jejich selhání v Sýrii by mohlo vést k rozšíření konfliktu v celé oblasti jižního Středomoří.

V posledních týdnech existují náznaky, že by Moskva a Washington mohly podepsat s tichou dohodu, uvedl deník Huffington Post.
 
„Putinovo Rusko nemá žádné problémy s realizací toho, co Obamova vláda nemůže dělat, zejména v těžkém volebním roce. Řeč jde o neúprosný boji proti všem odpůrcům Asadova režimu, s cílem obnovit moc oslabeného režimu, a potom, možná, ho změnit," tvrdí publikace.
 
Rozpad existujících zemí a vytvářet na jejich místě nové považuje Západ za velmi riskantní vývoj, píše Huffington Post. Moskva zároveň využívá této situaci, aby posílila svou přítomnost v tomto regionu v jediné v zemi, která je jejím spojencem.
 
Ani Barack Obama, ani Vladimir Putin se nechtějí spolu zaplést do sporu, a už vůbec ne do konfrontace, ani nepřímé. „Ruská ekonomika je křehká. Americká ekonomika se nachází v nebezpečné situaci, a Obama nechce táhnout svůj národ do nové války, poté, co obdržel Nobelovu cenu za mír za neexistující mír," konstatuje tisk.

Henry Kissinger: Rusko není hrozbou pro Spojené státy

 
Huffington Post považuje za opodstatněné podezření, že vedoucí představitelé obou hlavních světových mocností by mohli uzavřít dohodu o ukončení konfliktu v Sýrii. Moskva by opět získala vliv na Středním Východě a udržela základnu ve Středomoří. Washington by zase mohl vyhlásit, že vyhrál válku proti Islámskému státu.
 
Navíc, v případě, že USA a Rusko v Sýrii neuspějí, povede to k rozšíření konfliktu v celé jižní části Středozemního moře, kde jsou již i bez toho země v obtížné situaci kvůli prudkému poklesu cen ropy, dodala publikace.

Faktem je, že podle ruských agentur poslal ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov do Washingtonu návrh na řešení syrské krize. Podle jeho slov ho nyní Spojené státy studují.

(kou, prvnizpravy.cz, huffingtonpost.it, foto: arch.)