Svátek má: Bedřich

Politika

Velikost textu:

Hušák: Kvalifikací ministra nemůže být jen loajalita ke stranickému šéfovi

Hušák: Kvalifikací ministra nemůže být jen loajalita ke stranickému šéfovi

Dlouhodobým problémem je personální obsazení postu ministra školství. Je tragédií, když personálním předpokladem pro tuto funkci je loajalita k předsedovi vlády nebo stranickému předsedovi, uvedl v rozhovoru pro Sportovnilisty.cz Aleš Hušák.

Aleš Hušák
19.březen 2016 - 18:03

"Jsem v tomto směru bez exaktních informací a musím vycházet pouze z toho, co se dozvím z médií. Relativně dost je prostředků na údržbu sportovních zařízení, které jsou ve vlastnictví obcí a škol a mnohde i zařízení, která jsou ve vlastnictví spolků. Lidé jsou samozřejmě různí, tudíž existuje i různá úroveň, ale obecně je stav lepší. Myslím si, že na úrovni obcí je peněz dost, i když by vždy mohlo být více," odpověděl bývalý generální ředitel společnosti SAZKA, a.s. na otázku zda má český sport dostatek finančních prostředků a pokračoval.

"Na úrovni krajů a státu je situace tragická, vzhledem k tomu, kolik český sport produkuje při „výrobě daní“. Je na to dlouhodobě upozorňováno, ale situace se nemění bez ohledu na osoby a obsazení a změny složení vlád. Navíc dlouhodobým problémem je personální obsazení postu ministra školství. Je tragédií, když personálním předpokladem pro tuto funkci je loajalita k předsedovi vlády nebo stranickému předsedovi. To, že si nepamatuji ministra, který by rozuměl sportu (snad až na předposledního, i když s výhradou), je signifikantní.

Můžete namítnout, že politik nemusí rozumět ničemu, kromě politiky. Dokud ale nebude povolání učitele nejváženějším povoláním ve státě (a bude také podle toho odhodnocené) a ministerstvo školství nebude „nadupáno“ penězi a vzdělanými lidmi, pak budeme mít vždy problém. S tím pochopitelně souvisí i obsazení úseku sportu. Tam aby člověk odborníka s lucernou ve dne hledal, a to těm osobám nechci fakt ublížit, protože jich řadu znám a vím, že jsou to mnohdy hodní a milí lidé. To je ale vše, co o nich mohu říci. Za mnou placené daně bych si přál jinou odbornou úroveň," vysvětlil Aleš Hušák.

Celý rozhovor: Hušák: Nevidím důvod, aby peníze z herního průmyslu směřovaly do sportu

"Posledních deset let je situace rok od roku horší. Rozhoduje ne kvalita projektů nebo snad proboha cíle výchovy a vzdělávání. Vítězí známosti, systém ruka tuku myje a často také politické cíle. Výsledkem je, že někteří satrapové dostávají každý rok velké množství peněz (jména si dosaďte sám), takže musím mít nutně pocit, že jimi spravovaná zařízení už musí mít kliky od dveří ze zlata, jsou placeny sportovní programy, které obsluhují pouze několik desítek lidí, atd. atd. Je spravedlivé říci, že stejný způsob fungoval na ministerstvu i v době, kdy jsem byl v SAZKA, a.s. . To by ale bylo na velmi dlouhý rozhovor. Doufám, že stačí zdůraznit, že návštěva funkcionáře ministerstva školství na zahraniční akci může mít rozhodující význam na přidělení dotace, podobně jako přidělení správné lóže v České republice při pořádání vrcholného sportovního podniku. O společných koupelích s ministry ve vířivkách, jak jsme toho ostatně byli svědky nemluvě. Tím nechci nikomu zakazovat nebo vyčítat zahraniční cesty nebo účast na různých mistrovstvích v České republice. Pouze zdůrazňuji, že by to nemělo mít vliv na přidělování dotací," popsal situaci Aleš Hušák.

"Stejně negativně hodnotím vlastní zdroje českého sportu. Dodnes se nepodařilo vytvořit efektivní a rozumnou cestu při vyplácení výchovného, spravedlivou výši příspěvků, aby byl sport dostupný i pro chudší vrstvy obyvatel. Společně se státem se nepodařilo vyřešit otázku zdanění příjmů sportovců, takže jsou talenty placeny ze státního rozpočtu ale daní pak v jiné zemi, atd. atd. Na to v tomto rozhovoru není vůbec prostor. Šéfové sportovních svazů jsou pak často prosebníky těch, kteří za jejich pomoci vyrostli a stali se úspěšnými, aby reprezentovali svaz a zemi a nenatahovali přitom ruku. Samostatnou otázkou by pak byl rozhovor o příjmech z reklamy a zvláště pak z reklamy státních podniků. Ale o tom si štěbetají ptáci v celé zemi," dodal Aleš Hušák.

JUDr. Aleš Hušák (27. července 1957, Trutnov) je český právník a manažer, který působil jako generální ředitel společnosti Sazka v letech 1995-2011.

(rp,prvnizpravy.cz,sportovnilisty.cz,foto:arch.)