Svátek má: Dana

Politika

Velikost textu:

Independent: Musí se Západ i nadále ponižovat před Saúdskou Arábií?

Independent: Musí se Západ i nadále ponižovat před Saúdskou Arábií?

Novinář Robert Fisk srovnal popravy nařízené vedením Saúdské Arábie se zločiny Islámského státu.

Poprava v Saúdské Arábii
4.leden 2016 - 22:03

Západ se i nadále ponížuje před Saúdskou Arábií po masové vraždě, která se odehrály v této monarchii, konstatuje novinář Robert Fisk na stránkách The Independent.

Ministerstvo vnitra Saúdská Arábie oznámilo 2. ledna popravu 47 osob odsouzených za terorismus a podněcování k němu. Mezi nimi byl i prominentní šíitský kazatel Nimr al-Nimr, který byl zadržen v roce 2012.

„Jediné, co chybí jsou videa popravy, i když 158 poprav, které se konaly v Saúdské Arábii v loňském roce, byly provedeny plně v souladu s wahhábovskou doktrínou Islámského státu. Makbetovské „krev za krev" je jistě možné aplikovat na Saúdy, jejichž „válka proti teroru“ nyní, zdá se, že ospravedlňuje každou krev - jak sunnitskou, tak šíitskou," uvedl Fisk.

Šejch Nimr nebyl běžným kazatelem, a byl hluboce respektován šíitskými vůdci při pátečních modlitbách ve východní provincii Saúdské Arábie. Nebyl stoupencem žádné politické strany, ale často byl mučen za to, že vystupoval proti vládě Saúdské Arábie. Prohlášení vedení této země, že trest není důsledkem náboženského boje, je vysvětlením, které je typické pro rétoriku Islámského státu.

IS vyzbrojuje od samého začátku Saúdská Arábie a Katar
Ze Schwarzenbergova porozumění pro diktatury je na zvracení!

Fisk poukazuje na to, že takový krok Rijádu vyprovokuje nové povstání Huthisů v Jemenu, kde se  Saúdové snaží invazí zničit sílu šíitů. Exekuce rozzuřila šíitskou většinu v Bahrajnu, a duchovní vůdce Íránu, prohlásil, že to vše bude mít za následek svržení saúdské královské rodiny, připomíná autor. (Mezitím Saúdská Arábie přerušila diplomatické styky s Teheránem a odvolala své diplomaty – pozn.red.)

„Tato poprava staví Západ před jeden z nejcitlivějších problémů Blízkého východu - pokračující potřebu krčit a plazit před bohatými a autokratickými panovníky zemí Perského zálivu oproti potřebě jemně vyjádřit své znepokojení z popravy nepřátel království," poznamenal novinář.

Podle Fiska, jestli by něco podobného nastalo v městečku Rakka, které je ovládáno IS, britský premiér David Cameron by okamžitě vyjádřil svůj hněv na Twitteru. Nicméně, ministerský předseda Velké Británie nařídil spustit vlajku země v souvislosti s úmrtím posledního krále Saúdské Arábie, a vyhne se tvrdým slovům v komentáři k popravě, znechuceně píše novinář.

Fisk je přesvědčen, že před USA a evropskými zeměmi nevyhnutelně vyvstane otázka: „Nesnaží se Saúdská Arábie zničit základ dohody o íránském jaderném programu, a nutí západní spojence  k podpoře takové krutosti."

„Poprava 47 osob v Saúdské Arábii, byla samozřejmě zcela bezprecedentní způsobem, jak oslavit Nový rok - a téměř stejně velkolepou události jako luxusní ohňostroj v Dubaji, který se konal navzdory požáru v jednom z nejlepších hotelů ve Spojených arabských emirátech. Pokud pomineme politické pozadí, incident, vyvolává to další zřejmou otázku o udržení dynastie Saúdů: Jestli se vládci království nezbláznili," uzavírá novinář.

(kou, prvnizpravy.cz, independent.co.uk, foto: arch.)