Svátek má: Matěj

Politika

Velikost textu:

Independent: Turecko se stalo zločineckým státem!

Independent: Turecko se stalo zločineckým státem!

Prezident politiky Turecka je stále agresivnější, a Turecko se pod jeho vedením stává nebezpečným státem, uvedl britský deník The Independent.

Recep Tayyip Erdogan se staví nad zákony
4.březen 2016 - 01:11

Kruté činy turecké vlády proti vlastnímu lidu, vazby Ankary na teroristy Islámského státu  a diktátorská vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zcela zdiskreditovala Turecko v očích ostatních zemí, píše nemilosrdně The Independent.

V nedávném rozhovoru, bývalý turecký velvyslanec ve Velké Británii Unal Cevikoz řekl, že Spojené státy a mezinárodní koalice nyní nevidí v Ankaře pomocníka, ale spíše jako zátěž. „Země nakonec ztratila své neutrální místo v tomto regionu," konstatoval.

NYT: Erdogan? Nejhorší obavy se naplnily!

Klíčovou roli v „pádu" státu hrál prezident, který v posledních letech příliš často ukazoval pohrdání nejen mezinárodním právem, ale i základními lidskými právy a svobodami, věří, že postavení hlavy státu mu umožňuje stavět se nad zákony a rozhodovat o osudu každého občana, zdůrazňuje publikace.

Poslední neslýchaný případ, kdy Erdogan řekl, že neuznává rozhodnutí Ústavního soudu o nezákonnosti zatčení novinářů Erdema Dündara a Jana Gula, překročil hranice a dělá z prezidenta extrémně nebezpečnou osobu pro společnost. Erdogan všude vidí nepřátele, a seznam osob obviněných z urážky prezidenta se neustále rozrůstá - mezi „viníky" už objevili mistr světa ve fotbale, redaktoři novin, komentátoři, akademici a studenti vysokých škol. K dnešnímu dni bylo 1,845 lidí bylo postaveni před soud za tento zločin, uvedl autor.

Rovněž Erdoganovi vyčetl "kurdskou" politiku, kvůli niž muselo opustit své domovy 350 tisíc lidí.

(kou, prvnizpravy.cz, independent.co.uk, foto: arch.)