Svátek má: Milena

Politika

Velikost textu:

Independent: Ukrajinská armáda se chce střetnout s Ruskem v Sýrii

Independent: Ukrajinská armáda se chce střetnout s Ruskem v Sýrii

Podle The Independent, Ukrajina zvažuje možnost nasazení vojsk v Sýrii na podporu USA v boji proti Islámskému státu. Zároveň v Kyjevě nevylučují přímý střet s ruskými silami, za což se v „bitvách zocelené" ukrajinské jednotky těší.

Ilustrační foto
2.únor 2016 - 01:12

Ukrajinské úřady zvažují možnost poskytnout vojenskou podporu koalici USA v boji proti Islámskému státu. Britský list The Independent konstatuje, že pokud se tak rozhodne, dojde pravděpodobně ke střetu ruských a ukrajinských vojáků na Blízkém východě.
 
Britské noviny tvrdí, že dokument byl připraven Ministerstvem obrany Ukrajiny na příkaz prezidenta Petro Porošenka. V něm se klade důraz na možnost střetu ukrajinských a ruských ozbrojených sil. „Připravili jsme řadu možností pro naši podporu v boji proti IS, a to i v Sýrii. To může zahrnovat mimo jiné umístění pozemních vojsk, což by mohlo vést ke střetům s ruskou stranou," uvedl zdroj v ukrajinské vládě.
 
The Independent konstatuje, že dokument se bude diskutovat tento týden při návštěvě amerického ministra obrany Ashtona Cartera, který je v současné době na návštěvě různých zemí a  hledá podporu pro boj s IS.

Ukrajinci jsou připraveni bojovat proti Rusům v Sýrii 

Publikace uvedla, že „bitvami zakalené" ukrajinské ozbrojené síly „přijmou s radostí," možnost střetu s ruskými silami. Britský deník nazývá Ukrajince „světovými lídy" opozice vůči ruské bojové taktice.
 
Nicméně, myšlenka nasazení vojsk v Sýrii by mohla být interpretována nejednoznačně i v samotném Kyjevě. Bude to vyžadovat souhlas parlamentu, přičemž mnoho jeho členů je přesvědčeno, že by se Ukrajina měla zaměřit na milice na východě země. Stejně tak nejednoznačně mohou kontroverzní rozhodnutí přijmout v Evropě, dodal The Independent.

Šéf zahraničního výboru ruské Dumy Alexej Puškov v reakci suše konstatoval: "Vyslání ukrajinské armády na Blízký východ nejen nepomůže v boji proti Islámským státem, ale vytvoří pro USA masu nechtěných problémů."

(kou, prvnizpravy.cz, independent.co.uk, foto: arch.)