Svátek má: Barbora

Politika

Velikost textu:

Intercept: Saúdská Arábie se obává, že ji šíité zaberou ropu

Intercept: Saúdská Arábie se obává, že ji šíité zaberou ropu

Za hromadnou popravou v Saúdské Arábii se skrývá nejhorší noční můra královské rodiny - obavy, že šíité rozdělí zemi, zabaví veškerou ropu a připojit se k šíitům v Íránu.

Šíité se bouří proti popravě al-Nimra
8.leden 2016 - 22:03

Jádrem diplomatické krize na Blízkém východě po popravě šíitského kazatele Nimra al-Nimra-Saúdskou Arábií, je boj o kontrolu nad zdroji ropy, uvedl komentátor portálu Intercept John Schwarz.

„Téměř všechna z fosilní paliva v Perském zálivu leží pod územím obývaných šíity. Platí to i pro sunnitskou Saúdskou Arábii, jejíž velká ropná pole se nacházející ve východní provincii, kde většinu populace tvoří šíité," napsal Schwartz s odvoláním na mapu regionu vytvořenou profesorem Univerzity společných speciálních operací M. R. Izadim.

Jedna z hlavních obav saúdské královské rodiny souvisí se skutečností, že se jednou budou moci šíité oddělit, zabrat všechnu ropu a se spojit s šíitským Íránem, tvrdí autor článku. Podle něj tento strach zesílil poté, co byl v důsledku americké invaze do sousedního Iráku v roce 2003 zlikvidován režim Saddáma Husajna, na základě sunnitské menšiny, a k moci se dostala Íránem podporovaná šíitská většina.

Independent: Musí se Západ i nadále ponižovat před Saúdskou Arábií?

„Popravu al-Nimra lze částečně vysvětlit zoufalou snahou Saúdů vykořenit jakékoliv známky samostatného myšlení mezi šíity v zemi," poukazuje Schwartz. Ze stejného důvodu Saúdská Arábie pomohla sunnitské monarchii v Bahrajnu potlačit v zemi, kde většinu populace tvoří šíité, vzrušení z „arabského jara" v roce 2011.

Ačkoli islám v Saúdské Arábii, podle Schwarze, prokázal nenávist vůči šíitů dlouho před objevem ropy, dnes by tyto rozdíly mnohem méně akutní, pokud by nešlo o černé zlato.

(kou, prvnizpravy.cz, intercept, foto: arch.)