Svátek má: Vladěna

Politika

Velikost textu:

Italský tisk rozhořčeně: Spojené státy zradily Evropu!

Italský tisk rozhořčeně: Spojené státy zradily Evropu!

USA zradily Evropu tím, že ji neumožnily vytvořit hospodářskou unii s Ruskem a způsobily chaos na Blízkém východě. To vše má negativní dopad na evropské země, píše v značně emotivním článku Il Giornale.

Barack Obama, prezident USA
9.září 2015 - 18:01
Nyní však Amerika nehodlá situaci nápravit a Evropané se s tím budou muset vypořádat sami. Ale bez svého amerického „mentora" připomínají evropští lídři „vyděšené dětí", píše Il Giornale.

„Bývaly doby, kdy západní civilizace měla hodnotu lidských práv, demokracie, věrnost danému slovu, morálky, lásky a víry v mravní pokrok," uvedly Il Giornale.
 
Autor konstatuje, že Evropané sami dlouho bránili tyto hodnoty ve válce proti nacismu. A Spojené státy do ní hned nevstoupily. Po druhé světové válce zde byl „svobodný svět", který se stal protiváhou sovětskému bloku. A po rozpadu SSSR všichni věřili, že Rusko bude jeho součástí. „Ale Američané se proti tomu postavili. Nechtěli Rusko. Nechtěli, aby se vytvořilo ekonomické a kulturní spojenectví mezi Evropou a Ruskem,“ napsal tvrdě italský deník. A dál se s kritikou Spojených států nemazlí.
 
Zdůrazňuje, že USA „odřízly Rusko" s využitím krize na Ukrajině. Navíc se spojily s východním světem, který je nyní v Iráku, Libyi či Sýrii vydán „na milost a nemilost sektářským fanatikům", kteří se chtějí „návrat do veřejného života dobu Mohameda, a donutit nás Evropany, žít podle stejných pravidel". V důsledku zamířily do Evropy stovky tisíc uprchlíků. „Ale Spojeným státům je to jedno. Vstoupily do nové fáze izolacionismu a absolutně nic nedělají,“ tvrdí italský tisk.

Při největší humanitární krizi je pasivita USA ohromující 

Ve stejné době NATO by s pomocí Turecka a Saúdské Arábie mohlo obnovit pořádek v Sýrii a Libyi, čímž by se umožnil návrat uprchlíků domů. To ale Američané nechtějí dělat. „Ve skutečnosti odhodily svobodný svět, Evropu zradily a nechaly ji samotnou bez ochrany. A naši vůdci, kteří ztratili svého učitele, připomínají vyděšené děti," dodaly noviny.

V této souvislosti je třeba připomenout, že Itálie patří mezi evropské země, na něž nejvíce doléhá vlna migrace a stejně tak sankce proti Rusku a jeho protisankce.

(kou, prvnizpravy.cz, ilgiornale.it, foto: arch.)


Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: