Svátek má: Oleg

Politika

Velikost textu:

Ivo Strejček: Mimoběžnost uměleckých elit

Ivo Strejček: Mimoběžnost uměleckých elit

Když na tradičním předávání filmových cen Zlatých glóbů přebírala ocenění za umělecký přínos herečka Meryl Streepová, svoji řeč nevěnovala obvyklému poděkování, využila ji ke stupňování politické kampaně proti novému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Ivo Strejček
11.leden 2017 - 21:21

Počínala si obdobně jako účinkující v broadwayském muzikálu Hamilton, kteří před nedávnem vyvinuli stejně motivovaný tlak na viceprezidenta Pence. Toho do divadla osobně pozvali s celou jeho rodinou, aby jej na konci představení konfrontovali se svým „umělecko-politicko-anti-Trumpovským“ prohlášením. Píše v komentáři Ivo Strejček.

Osobování si určující role těch, kteří nejlépe vědí, co je správné a co ne, je u umělců a jim spřízněných kruhů, obvyklé. V Čechách s tím máme bohaté zkušenosti již od začátku 90. let minulého století, přes tzv. televizní krizi až po rozmanité petice vybízející tu prezidenta Václava Klause, tu prezidenta Miloše Zemana k rezignacím.

Stejně jako u nás, i v dnešní Americe je jednotícím znakem takových „uměleckých“ aktivit neschopnost vyrovnat se s výsledky voleb, přijmout je pokorně bez ohledu na vlastní preference.

Donald Trump se americkým uměleckým elitám nelíbí stejně tak, jako s jeho zvolením nesouhlasí velkoměstští liberálové. Ovšem to, co se v Americe dnes děje, si tyto vlivné a nad obyčejné Američany nadřazené elity přivodily samy. Kohabitace mediálních a uměleckých elit totiž po celá desetiletí určují agendu, aniž by si povšimly, že obsah těchto agend se míjí s tím, co si většina společnosti přeje, co vnímá a co cítí.To jejich výlučnost a zahleděnost do sebe vytvořily Donalda Trumpa.

Jejich neochota přijmout výsledky voleb tak z nich dělá větší nebezpečí pro demokracii, než onen „zlý a vulgární“ Trump (který ještě ani neměl šanci se o něco pokusit). To jim ovšem nebrání, aby dané situace využily opět ve svůj vlastní prospěch a – elitářsky samy sebe nominovaly do pozic „mravních autorit“.

Pro nás v Čechách – nic nového!  Dodává Ivo Strejček.

Už 5.listopadu 2016 v předvídavém komentáři pro Prvnizpravy.cz Vladimír Čermák Kdo všechno skončí až vyhraje Trump, načrtnul možný scénář.

Leccos  nasvědčuje  tomu, že Donald Trump se stane novým prezidentem USA, napsal ještě před volbou Vladimír Čermák  a upozorňoval:  Pro ČR to přirozeně bude mít zajímavé důsledky, i když  ne hned a ne takové, jaké si zdejší kavárna  i její protivníci  představují. Nepřekvapilo  by, kdyby  se místo duhového Shapira do paláce v ulici Na tržišti nastěhoval/a třeba  někdo z rodiny nového prezidenta, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Vladimír Čermák..

V tomto státě je totiž normální, že rodinní  příslušníci či manželky předchůdců mohou  být ambasadory v cizině. Bude také  hodně zajímavé sledovat, jak  patolízalové rodiny Clintonů budou převlékat   pláště a kabáty,  a s nimi celá  zdejší komunita  Svazu přátel USA.   Bude to pro ně těžké a možná to bude mít  vliv i na některé vládní funkce.

(rp,prvnizpravy.cz,institutvk,foto:arch.)