Svátek má: Evelína

Politika

Velikost textu:

Jaceňuk chce vstoupit do dějin. S pochvalou!

Jaceňuk chce vstoupit do dějin. S pochvalou!

Premiér Ukrajiny Arsenij Jaceńuk deklaroval svůj záměr vstoupit do dějin. Tento pěkný úmysl sdělil během ozšířeného zasedání vlády, uvedla Ukrajinská pravda.

Arsenij Jaceňuk, ukrajinský premiér
10.září 2015 - 22:03
Takovým způsobem totiž premiér reagoval na kritiku své vlády - zdůraznil, že navzdory rozdílům, tým u moci „vždy najde společný postoj".  „Kdo by nás nekritizoval. Ať nadávají - ukrajinská karavana jde dál. ...A později nás pochválí. V učebnicích dějepisu," řekl Jaceňuk.

Z úst patrně nejneoblíbenějšího ukrajinského politika to zní poněkud zvláštně. Zejména s přihlédnutím skutečnosti, že mezi pomajdanovskými elitaami zuří nepřetržitý boj o moc, vliv a finance. Což má přímý vliv na chod země a její ekonomiku, stojící před bankrotem.

Jaceňuk tak očividně reagoval na ostrý výpad oděského gubernátora Michaila Saakašviliho, kritizujícího činnost vlády, která je podle něj řízena oligarchy, upozornila agentura lenta.ru. Jako příklad uvedl situaci kolem šéfa ministerstva dopravy Denise Antonjuka, který měl být odstraněn po skandálu (Antonjuk měl zneužít své postavení k osobnímu prospěchu a lobování ve prospěch letecké společnosti oligarchy Kolomojského).

Chce snad Saakašvili nahradit Jaceňuka?

Jaceňuk byl nucen reagovat na obvinění. A označil Saakašviliho slova za lež. „Chápu emoce, rozumím jak to má (Saakašvili) těžké. Je to obtížné pro každého. Emoce, nepodložená obvinění, berou do rukou jen ti, kteří jsou proti reformě, kteří jsou proti skutečným změnám na Ukrajině. Stále více se bývalý prezident uchyluje k falešným obviněním. Ale já jsem jeho první spojenec,“  .

Saakašvili v následné odezvě označil činnost ukrajinské vlády za neefektivní a dodal, že za dobu Jaceňukova kabinetu se počet úplatků ukrajinských úředníků nesnížil. Saakašvili řekl, že škoda způsobena oligarchy ukrajinské ekonomice se v posledním roce odhaduje na 100 miliard hřiven. „Státní podniky generují příjmy, ale generují je oligarchům," vysvětlil. "Oni mají velký vliv jak vládu, tak i ve vládě," uzavřel gubernátor.

Do přestřelky rovněž vstoupil prezident Petro Porošenko a umravňoval oba politiky, aby si své názory nevyměňovali veřejně. Mezitím ukrajinská média spekulují o tom, že by se Saakašvili mohl stát vicepremiérem a Jaceňuka by nahradila ministryně financí Natalija Jaresková.

(kou, prvnizpravy.cz, lenta.ru, foto: arch.)


Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: