Svátek má: Matěj

Politika

Velikost textu:

Jaceňuk děsí: Za předčasnými volbami vidím „ruku Moskvy"!

Jaceňuk děsí: Za předčasnými volbami vidím „ruku Moskvy"!

Premiér Ukrajiny Arsenij Jaceňuk tvrdí, že za návrhem uspořádět předčasné parlamentní volby v zemi se skrývají „kořistnické zájmy" Ruska.

Arsenij Jaceňuk, ukrajinský premiér
14.březen 2016 - 22:04

Tento názor vyjádřil v neděli v pravidelném vysílání „10 minut s premiérem".

 „Pro současnou krizi neexistuje žádný racionální důvod. Nejnebezpečnější pro osud současné politické situace je projekt předčasných parlamentních voleb," zdůraznil šéf ukrajinské vlády.

Podle Jaceňuka povedou předčasné volby do Rady ke vzniku nejistého parlamentu a celkově slabé vlády, o což se podle předsedy vlády snaží Moskva. „Kreml má zájem na vyčerpané Ukrajině," tvrdí Jaceňuk.

Premiér prohlásil, že „selhání Ukrajiny", bude okamžitě využito vedením Ruska je zrušení sankcí a odůvodnění „zločinů proti ukrajinskému státu".„Ten, kdo za nynější situace záměrně připravuje půdu pro předčasné parlamentní volby, otevře bránu Putinovi," zdůraznil Jaceňuk.

Poukazování na prokremelskou pátou kolonu je v ukrajinské politické paranoi (a nejen na Ukrajině) celkem běžnou metodou deklasování politických odpůrců. Jaceňukovi se ale de facto rozpadla vládní koalice a tvrzení o vládní většině v parlamentu je podpořeno pouze hlasy, které zabrzdily hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, zejména poslanci zaplacenými oligarchy jako Achmetov a Kolomojský.

Jaceňuk varuje: Po volbách nebude ani prozápadní, ani reformní vláda!

Řada stran ale předčasné volby požaduje a poukazuje právě na realitu rozbité koalice, spory Jaceňuka a prezidenta Petro Porošenka (ten si zatím předčasné volby také nepřeje) a celkovou ekonomickou a sociální bídu Ukrajiny po dvou letech od Majdanu. A onu „vyčerpanost Ukrajiny“ kladou za vinu právě Jaceňukovi.

Jaceňuk se samozřejmě obává voleb, protože by se jeho Národní fronta nemusela do Nejvyšší rady ani dostat. Ostatně kvůli katastrofálním údajům průzkumů také na podzim stáhl kandidátku své strany z komunálních voleb, aby neutrpěl volební ostudu.  

(kou, prvnizpravy.cz, ictv.ua, foto: arch.)