Svátek má: Dorota

Politika

Velikost textu:

Jaceňuk varuje: Po volbách nebude ani prozápadní, ani reformní vláda!

Jaceňuk varuje: Po volbách nebude ani prozápadní, ani reformní vláda!

Navzdory tomu, že mnoho ukrajinských politiků by raději předčasné volby, podle Arsenije Jaceňuka by byl takový krok chybou, a už vůbec by nenapomohl k vytvoření proreformní, prozápadní vlády.

Arsenij Jaceňuk, ukrajinský premiér
12.březen 2016 - 01:11

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk řekl v rozhovoru pro Financial Times, že v případě předčasných voleb do parlamentu, nebude nová koalice schopna vytvořit proreformní, prozápadní vládu.

Jaceňuk je přesvědčen, že země nyní čelí třem scénářům: přeformátování vlády v čele s ním, nová vláda nebo předčasné volby do Nejvyšší rady. Řekl, že byl „připraven čestně předat kancelář premiéra silné vládě, silné koalici s tím nejlepším programem".

Jaceňuk obvinil Porošenka z politické krize na Ukrajině

Někteří z jeho bývalých politických spojenců preferují předčasné volby, a Jaceňuk dodal, že to je chyba. „Po předčasných parlamentních volbách, věřte mi, že nikdy nebudou schopni vytvořit proreformní, prozápadní vládu," dodal s tím, že jakákoli nová koalice se bude sestávat z „10 různých stran s velmi rozdílnými ideologiemi".

Neúspěch v únoru 16 hlasů při pokusu o odstoupení kabinetu Arsenije Jaceňuka vyvolal parlamentní krizi na Ukrajině. Z parlamentní většiny odešla Vlast a Svépomoc, což ve skutečnosti znamená její rozpad. Bez těchto frakcí nemá koalice dostatek hlasů, aby prohlasovala zákony. Podle ústavy na Ukrajině, v případě, že poslanci nevytvoří novou koalici do 30 dnů, může prezident rozpustit parlament a vyhlásit předčasné volby. Dříve ovšem místopředseda ukrajinského parlamentu Andrej Parubij tvrdil, že parlamentní koalice stále legálně existuje, protože "má více než 226 hlasů".

Prezident Ukrajiny Petro Porošenko řekl, že nedovolí předčasné volby do parlamentu, neboť se domnívá, že lepší složení parlamentu stejně nebude. Stojí za přeformátováním vlády a jeho frakce - za rezignaci kabinetu spolu s premiérem.

Většina analytiků se domnívá, že dny Arsenije Jaceňuka ve funkci ukrajinského premiéra jsou sečteny. Na druhé straně si řada z nich nemyslí, že tím bude politická krize na Ukrajině zažehnána.

(kou, prvnizpravy.cz, ft.com, foto: arch.)