Svátek má: Milena

Politika

Velikost textu:

Jan Kůrka: V Československu už teroristé řádili, bratři Mašínové

Jan Kůrka: V Československu už teroristé řádili, bratři Mašínové

Při předvolební televizním diskusním pořadu jako lídr SPO za Plzeňský kraj na otázku, kdo to byli bratři Mašínové,  odpověděl jasně. "Byli to vrahové," řekl tehdy a sklidil potlesk. Olympijský vítěz z LOH v Mexiku Jan Kůrka je prostě střelec.

Jan Kůrka, olympionik a lídr SPO v Plzeňském kraji do krajských voleb
31.leden 2016 - 20:01

V roce 2016  bude Jan Kůrka lídrem za Stranu práv občanů  v Plzeňském kraji v krajských  volbách.

Co se od voleb v roce 2013 do Sněmovny do této doby důležitého z vašeho pohledu stalo?

"Především roste  důvěra ve prospěch prezidenta republiky Miloše Zemana a protože každá popularita se u nás trestá šikanováním a překrucováním, media vyrábějí aféry z vyjádření, která si dokonce ani  celá nepřečtou."

Co máte na mysli?

"Především poslední kampaň, které vznikla poté, kdy prezident odpovídal na jeden  dotaz z publika. Hovořil o tom, že lze vyměnit politiky včetně jeho samotného demokraticky ve volbách nebo kalašnikovem. Každému je zřejmé, že tím samozřejmě nevyzval nějaké šílence, aby tak učinili. Jenom konstatoval, že se v minulosti i mnohokrát ten druhý způsob uskutečnil. Navíc jeho kritici přeslechli, že v té odpovědi se zmínil i o sobě samém. Pak posloucháte televizní diskusi a při ní  ministr Jiří Dienstbier prohlásí, že by v každé jiné civilizované zemi po tomto prohlášení slušný politik odstoupil a ve stejném tónu hovoří a vyjadřují se další politici. Ve Sněmovně o tom dokonce chtěli někteří jednat."

Jak si to vysvětlujete?


"Prezident některým lidem a většině šéfů a majitelů medií prostě vadí. Poznáte to, když se něco podobného strhne. Vemte si  prezidentovu účast na shromáždění k 17. listopadu. Všichni Milošovi Zemanovi vyčítali přítomnost jistého docenta, který má extrémní názory, a který byl na stejném podiu, na jakém stál i prezident. Největším paradoxem však je, že  to byli právě ti prezidentovi kritici, kteří toho muže s extrémními názory  zviditelnili tak, že by to lépe nezvládla ani ta nejdražší PR agentura."


Jan Kůrka, olympionik a lídr SPO v Plzeňském kraji do krajských voleb


Máte s tím sám také nějaké zkušenosti?


"Mám podobné jako prezident, kterého nedávno pomluvili, že když přijde do školy, tak tam jsou děti s připravenými otázkami. Já jsem absolvoval stovky besed a nejednou se stalo, že po nich, kdy se děti ptaly na všechno možné, jejich učitelka přiznala, že rozdala pár otázek těm nejpilnějším dětem, aby náhodou na začátku  místo besedy nepanovalo ve třídě dlouhé ticho."

Pamatujete si ještě na potlesk publika, když jste v předvolebním diskusním pořadu České televize v roce 2013 na otázku, kdo  byli bratři Mašínové, odpověděl jasně, že to byli vrahové? Když sledujete současné násilnosti ve světě, nenapadají vás souvislosti?

"Řekl jsem to tehdy zcela jasně a myslím si, že ten potlesk pak ovlivnil i ostatní řečníky, z nichž nikdo neřekl, že Mašínové byli hrdinové, třebaže jim předtím třeba Topolánek, Vondra a někteří další předávali nebo posílali medaile a děkovné dopisy.  Po skončení pořadu tehdy za mnou třeba přišel lídr ČSSD v našem kraji a současný ministr vnitra Milan Chovanec a pogratuloval mi. Ptáte se na souvislosti se současností. Ano, bratři Mašínové byli teroristé a vrazi, ale to už jsem řekl už v té televizní diskusi. Lidé se bojí všeho špatného, co se děje ve světě. Když vidíte v televizi skoro v přímém přenosu, jak nějací teroristé střílí po bezbraných lidech, zastřelí hlídkující policisty nebo odpálí nálož v místě, kde jsou  nic netušící lidé, tak se nedivte, že  mají z přicházejících imigrantů strach a obavy.  Já obavy mám rovněž. "

(ps, Prvnizpravy.cz, foto: Petr Skála)