Svátek má: Liliana

Politika

Velikost textu:

Japonský premiér se vzepřel Obamovi, do Ruska pojede!

Japonský premiér se vzepřel Obamovi, do Ruska pojede!

Premiér Šinzó Abe odmítl návrh amerického prezidenta Baracka Obamy, aby nenavštívil  v květnu Rusko.

Šinzó Abe a Vladimir Putin
26.únor 2016 - 18:01

Během telefonního rozhovoru, kde oba státníci kromě jiného probírali situaci kolem Severní Koreje, se Barack Obama snažil přimět japonského premiéra Šinzo Abeho ke zrušení květnové návštěvy ruské Soči, kde se má setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Oficiálně oba státníci měli hovořit o spolupráci Tokia a Washingtonu ohledně KLDR, ale americké ministerstvo zahraničí přiznalo, že se také diskutovalo o Abeho cestě do Ruska.

Podle zdrojů Barack Obama nutil Šinza Abeho odložit cestu a to vzhledem k různým postojům Ruska a USA k situaci v Sýrii a na Ukrajině.

Ale japonský premiér Abe chce ukončit dlouhotrvající spor mezi Ruskem a Japonskem o Kurilské ostrovy, které obsadil Sovětský Svaz po kapitulaci Japonska na konci druhé světové války.

Obě země jsou stále ve válečném stavu. Již bylo několik příležitostí jak urovnat tento stav mezi oběmi zeměmi, ale geopolitická situace vždy snahy překazila. Naposledy tomu bylo při návštěvě japonského premiéra v Mosvě, ale následovalo obsazení Krymu Ruskem, ukrajinská krize a nastolení hospodářských sankcí západních států, včetně Japonska vůči Rusku.

Po skončení 2.světové války tehdejší vítězný Sovětský Svaz v roce 1945 obsadil všechny Kurilské ostrovy, které se táhnou v délce 1200 kilometrů mezi Kamčatkou a japonským ostrovem Hokaidó.

Spor o Kurilské ostrovy, přesněji o jejich jižní část, je klíčovým problémem, který i 70 let po skončení druhé světové války brání uzavřít mírovou smlouvu mezi oběma státy.


Kurilské ostrovy

"Premiér Abe plánuje neoficiální návštěvu Ruska  před  oficiální návštěvou ruského prezidenta v Japonsku," uvedl generální tajemník japonského kabinetu Yoshihide Suga na tiskové konferenci.

Vzepře se Japonsko Američanům a vymění Kurily za Krym?

Političtí pozorovatelé tvrdí, že Japonsko je opatrné a udržujet jemnou balanci svých vztahů mezi Ruskem a svým spojencem, Spojenými státy, a snaží se o ukončení sporu o Kurilské ostrovy.

(rp,prvnizpravy.cz,japantimes,foto:arch.)