Svátek má: Oldřich

Politika

Velikost textu:

Jaresková: Jsem připravena vést vládu! A co na to oligarchové?

Jaresková: Jsem připravena vést vládu! A co na to oligarchové?

Dnes by měl po několikatýdenním váhání podat Arsenij Jaceňuk rezignaci na post premiéra.  Již delší dobu se diskutovalo o Natalii Jareskové jako jeho nástupci v čele vlády.

Natalia Jaresková, ukrajinská ministryně financí
24.březen 2016 - 01:11

"Před několika týdny mi prezident Ukrajiny Petro Porošenko a premiér Arsenij Jaceňuk navrhli, abych zahájila dialog a abych co nejdříve předložila svůj plán jak vyvést Ukrajinu z krize", napsala na facebooku Natalia Jaresková, současná ministryně financí.

"V zájmu obnovení důvěry a hospodářského růstu by vláda  neměla prostě udělat jeden nebo dva kroky vpřed, ale obrovský skok a to podle mne v této politické situaci může udělat jen technokratická vláda. To znamená, že do vlády by měli příjít lidi bez politické minulosti a nejsou předmětem zájmu žádného z oligarchů nebo "přátel" politiků a nemají žádné politické ambice do budoucna. Jsem připravena sestavit tým, který právě teď je schopen pracovat v zájmu celé země a všech jejích občanů a ne v zájmu nějakých politických nebo obchodních skupin ," pokračovala Jaresková.

Podle Jareskové musí technokratická vláda splňovat pět základních principů.
  • Členové vlády musí výhradně sloužit lidem Ukrajiny; oni sami nebo jejich strany nesmí skrývat zájmy jednotlivých zúčastněných stran. Hlavním kritériem členů týmu musí být perfektní pověst.
  • Členové vlády musí mít nulovou toleranci vůči korupci a nulovou toleranci k politickému zasahování do činnosti státních orgánů výkonné moci.
  • Členové vlády by se neměli vázat nai jakoukoli účast v příštích volbách, neměli by si připravovat žádnou politickou kariéru. Jejich jediným cílem musí být prosperita Ukrajiny. A populismus je nejhorším nepřítelem.
  • Musí věřit, že Ukrajina může být úspěšná pouze prostřednictvím demokratických a ekonomických svobod, zejména prostřednictvím provádění dohody mezi Ukrajinou a EU o přidružení a programu MMF.
  • členové vlády by měli být zkušení krizoví manažeři a mají mít zkušenosti z vedení úspěšných reforem a managementu organizací.

Aby se stala Natalija Jaresková premiérkou muselo by dojít v parlamentu k její podpoře a to by znamenalo  i novou dohodu současné koalice.

"Chcete-li, aby vláda technokratů mohla fungovat, musí mít podporu nejméně 226 hlasů v parlamentu, aby mohla být prováděna dohoda o přidružení s EU a programy MMF, nebo podpora koalice, což by zaručilo provádění všech reforem plánovaných na základě  těchito mezinárodních závazků," napsala Jaresková.

Jaresková ujišťuje, že nemá žádné politické ambice
"Nikdy jsem neaspirovala na vyšší pozice a ni nemám plány a touhu budovat politickou kariéru v budoucnu. Mou jedinou touhu  je provést reformy na Ukrajině, který podpoří ekonomický růst, rozvoj demokratické společnosti a prosperitu každého Ukrajince," dodala Jaresková.

Jaceňuk: Když myslíte, tak já tedy rezignuji, ale chci šéfovat bance!

Připomeňme, že včera proběhla zpráva o dohodě koaličnístran, že premiérem bude Vladimir Grojsman, předseda Nejvyšší rady.

Jaceňukova vláda prakticky od poloviny února je neakceschopná.

(rp,prvnizpravy.cz,lb.ua,foto:arch.)