Svátek má: Svatopluk

Politika

Velikost textu:

Johnson: USA jsou pokrytecké, když žádají Brity, aby zůstali v EU!

Johnson: USA jsou pokrytecké, když žádají Brity, aby zůstali v EU!

Spojené státy aktivně naléhají na Spojené království, že by mělo zůstat součástí Evropské unie, uvedl na stránkách Daily Telegraph londýnský popuzeně starosta Londýna Boris Johnson, který je zastánce tzv. brexitu.

Boris Johnson, starosta Londýna
15.březen 2016 - 20:02

Zároveň zdůraznil, svobodomilovní Američané by se nikdy nechtěli stát součástí „nekontrolovatelného systému", z něhož se současné době stala Evropská unie.

„Miluji Ameriku a věřím v americkém snu," píše na stránkách Daily Telegraph starosta Londýna Boris Johnson. Podle jeho názoru, dějiny minulého století byly do značné míry spojeny s vzestupem Spojených států na světové scéně a se skutečností, že „pomohly uchovat a šířit demokracii po celém světě". V tomto kontextu je podle autora trochu divné, když Washington trvá na členství Spojeného království v Evropské unii - systému, v němž se postupně demokracie podkopala.

V blízké budoucnosti se prezident Obama chystá osobně přijet do Spojeného království, „jako deus ex machina", aby diskutoval o tomto problému. Jak Johnson předpovídá, bude vůdce říkat Britům, že jejich účast v EU je dobrá pro jejich zemi, dobrá pro Evropu a pro Spojené státy, protože to umožňuje britský „vliv" v regionu.
 
„Ale myslím, že je to absolutně špatný argument. A z úst Strýčka Sama to zní jako ponižující a nesmírné pokrytectví," napsal rozhořčeně starosta Londýna. Koneckonců, žádná jiná země na světě se nestará o svou vlastní suverenitu s takovou „hysterickou ostražitostí", jako ve Spojené státy.
 
Američané se odmítají podrobit téměř všem bodům mezinárodního práva. Nepřistoupili ani k Úmluvě OSN o mořském právu. „Je možné si představit, že by se Američané vzdali své demokracie ve prospěch režimu, jímž jsme znepokojeni v EU?" položil Johnson řečnickou otázku.
 
Jako příklad uvádí severoamerickou zónu volného obchodního sdružení (NAFTA), která zahrnuje Spojené státy, Kanadu a Mexiko. Je nepředstavitelné, že by Washington umožnil této organizaci, aby pracovala podle modelu Evropské unie, a napsala polovinu amerických zákonů. Zároveň Američané chtějí, aby se Britskové smířili se systémem, který by sami  bez váhání zamítli.

Zbyněk Fiala: Cameron vypustil džina z lahve, na obzoru je Brexit 

Podle starosty, USA považují EU za způsob, jak udržet pořádek na evropském kontinentu a „hráz proti Rusku". Vždy věřily, že jejich „hlavní asistent" Spojené království bude hrát aktivní roli v této záležitosti. V britském ministerstvu zahraničí je běžným názorem, že země bude pro Washington mnohem důležitější, když bude mít „vliv" v Bruselu. Ale každým rokem se tento vliv Londýna zmenšuje.
 
Celý koncept evropské „společné suverenity" je klam a podvod, tvrdí Johnson. Problém je v tom, že všechny členské státy EU ztratily kontrolu nad umělým federálním strojem. „Nevíme, kdo jsou tito lidé, nebo jakým jazykem mluví, a především - jak je vyloučit."
 
Když se Američané dívají na proces evropské integrace, zásadně se přepočítali. S „omluvitelným narcismem" Spojené státy věří, že v Evropě vzniknou Spojené státy – s jediným nadnárodním vzděláním. Právě to se snaží vybudovat země eurozóny, ale tato struktura není vhodná pro řadu zemí a rozhodně nezapadá do Spojeného království, tvrdí starosta.
 
Jde o to, že existuje obrovský rozdíl mezi USA a Evropskou unií. Američané mají jednu kulturu, jeden jazyk a jednu vládu. Země má národní historii, národní mýtus a lidi - jako základ jejich demokracie. V Evropské unii nic takového neexistuje, říká starosta Londýna.
 
„Výzvami, abychom se hluboce integrovali do federální struktury EU, nás Američané přesvědčují sledovat kurz, který by oni sami za žádnou cenu nenásledovali. To je proto, že jsou – svobodně narozeným národem. Ale zdá se, že občas zapomínají, že my milujeme svobodu o nic méně," uzavírá Boris Johnson.

(kou,prvnizpravy.cz, telegraph.co.uk, foto:arch.)