Svátek má: Svatopluk

Politika

Velikost textu:

JP: Mogherini varovala svět před „rusko-tureckou válkou"!

JP: Mogherini varovala svět před „rusko-tureckou válkou"!

Šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová varovala před nebezpečím "horké" války mezi Tureckem a Ruskem na Středním východě, píše Jerusalem Post.

federica Mogheriniová, šéfka diplomacie EU
25.únor 2016 - 01:12

„Vždy jsme sledovali (situaci v Sýrii) jako proxy válku mezi regionálními hráči. Jenže ta hrozí přerůst v něco víc než to. A nemyslím studenou válku. Ne. Je zde nebezpečí „horké války" mezi různými subjekty. Ne té, na kterou neustále myslíme - ne nutně mezi Ruskem a Spojenými státy. Může vypuknout mezi Ruskem a Tureckem. A my Evropané máme je hlavní zájem, abychom se  pokusili omezit a snížit napětí," sdělila šéfka evropské diplomacie.

Nevyhnutelný konflikt mezi Ruskem a Tureckem v roce 2016 

Komentáře Mogheriniové zazněly, jak poznamenaly noviny, bez ohledu na skutečnost, že Spojené státy a Rusko oznámily plány začít tuto sobotu „ukončení ozbrojené konfrontace v Sýrii", které však nebudou mít vliv na vojenské operace proti teroristickým skupinám Islámský stát a Frontu an-Nusra.
 
Ankara v úterý sdělila, že plán uvítala, ale nesdílí optimismus o kladném výsledku jednání o procesu politické transformace, uvedl článek.
 
Turecko, které vystupuje proti syrské vládě a vyjádřilo znepokojení nad úspěchy „kurdských rebelů" v Sýrii, minulý týden popřelo nedávné mediální informace o tom, že poslalo vojáky  na syrské území, připomíná v závěru Jerusalem Post.

(kou, prvnizpravy.cz, jpost.com, foto: arch.)