Svátek má: Svatoslav

Politika

Velikost textu:

Juncker Nizozemcům: Referendem o Ukrajině způsobíte krizi v Evropě!

Juncker Nizozemcům: Referendem o Ukrajině způsobíte krizi v Evropě!

Bylo jen otázkou času, kdy se na Nizozemce vrhnou příznivci Ukrajiny v Evropské unii. Na jaře totiž uspořádají referendum o proveditelnosti dohody o přidružení Ukrajiny k EU.

Jean-Claude Juncker, šéf Evropské komise
12.leden 2016 - 01:12

Údaje momentálních průzkumů ukazují, že většina Holanďanů by hlasovala proti této dohodě. Pro tuto dohodu musí hlasovat všechny členské státy EU, jinak je neplatná. Západ ovšem vynaložil nejen miliardy dolarů a eur a nemalé úsilí, které vedlo k Majdanu, odstranění Janukovyče a nastolil prozápadní vládu. Dá se tedy očekávat, že se tlak na malou zemi bude stále zvyšovat.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker varoval před možnou krizí v Evropě kvůli referendu v Nizozemsku, které bude klást otázku o přijatelnosti dohody o přidružení mezi EU a Ukrajinou. Juncker to řekl v rozhovoru novinách NRC Handelsblad.

„Přál bych si, aby si Nizozemci uvědomili, že tato otázka přesahuje zájmy Nizozemska a doufám, že neřeknou „Ne"z důvodů, které nesouvisí s dohodou," prohlásil Juncker. Narážel tak pravděpodobně i na skandál, že se v rukou dobrovolnických praporů na Ukrajině dostaly ukradená díla starých holandských mistrů. Jejich velitelé začali vydírat Nizozemsko a požadují za navrácení obrazů 50 milionů dolarů. Kyjevská vláda přitom nijak nereaguje.

„Nevěřím, že Holanďané řeknou „Ne ", protože by to mohlo otevřít dveře velké kontinentální krizi. Rusko by těžilo z výhod snadného vítězství," dodal.

Podle nedávného průzkumu, který provedla holandský televizní pořadu EenVandaag na kanálu NPO 1, tři čtvrtiny obyvatel Nizozemska jsou proti dohodě o přidružení mezi EU a Ukrajinou, píše NRC Handelsblad.

Zaříznou Holanďané referendem asociační dohodu Ukrajiny a EU?

Ze 27 tisíc respondentů je 53% přesvědčeno, že se zúčastní referenda, a dalších 17% uvedlo, že je to pravděpodobné. Aby výsledky hlasování přijala vláda, volební účast by měla být vyšší než 30%.

Mezi respondenty, kteří mají v úmyslu účastnit se referenda, více než polovina věří, že dá negativní hlas. Další čtvrtina respondentů uvedla, že pravděpodobně bude hlasovat proti.

Referendum o ratifikaci dohody o přidružení mezi EU a Ukrajinou se bude konat v Nizozemsku, 6. dubna 2016. Rozhodnutí uspořádat veřejný plebiscit byl provedena poté, co získala příslušný počet jmen petice požadující referendum. Nizozemský premiér Mark Rutte řekl, že vláda bude brát v úvahu výsledky referenda.

(kou, prvnizpravy.cz, nrc.nl, foto: arch.)