Svátek má: Svatoslav

Politika

Velikost textu:

Kissinger: USA chtěly uštědřit Rusku lekci za situaci na Ukrajině

Kissinger: USA chtěly uštědřit Rusku lekci za situaci na Ukrajině

Spojené státy byly připraveny dlouho před zahájením vyjednávání uštědřit Rusku lekci, ale mírové řešení krize je bez Ruska nemožné, řekl bývalý americký ministr zahraničních věcí.

Henry Kissinger, exministr zahraničí USA
31.prosinec 2015 - 18:00

Vedení USA se ve světle ukrajinské krize rozhodlo uštědřit Rusku lekci ještě před zahájením vyjednávání, řekl ve středu v rozhovoru pro týdeník Handelsblatt bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger.

„Angela Merkelová sehrála zásadní a velmi rozhodující roli (v řešení ukrajinské krize - pozn.) A (Bílý dům) byl více naladěn na lekci Putinovi, než s ním vyjednávat," uvedl Kissinger.

Proti Rusku: USA chtějí mít za každou cenu Ukrajinu v EU!

„Západ musí pochopit, že bez souhlasu Rusů nemůže být dosaženo mírového řešení. Řešení těch či oněch problémů bez účasti Ruska nebude možné," tvrdí bývalý ministr k tématu vláky v Sýrii.

Podle Kissingera se Rusko nyní „snaží získat svou identitu v netradičním prostředí".

Toto úsilí označil za „problematické pro západní svět", který zatím není schopen „formulovat dlouhodobou strategii svého vlastního rozvoje".

„Evropa se snaží určit nový typ jednoty, ale přesto není schopna vyjádřit toto přání politickou cestou," konstatoval bývalý americký ministr zahraničí.


(kou, prvnizpravy.cz, handesblatt.com, foto: arch.)