Svátek má: Vladislav

Politika

Velikost textu:

Kmoníček: Já žiju s muslimkou, které se rozhodně nebojím

Kmoníček: Já žiju s muslimkou, které se rozhodně nebojím

Předseda Strany zelených Matěj Stropnický a šéf zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček byli hlavními hosty v televizním diskusním pořadu Máte slovo, který nezaměnitelným způsobem moderuje Micheala Jílková. Hovořilo se o imigrantech.

Z televizníího pořadu Máte slovo
12.únor 2016 - 21:23

Stropnický připomenul názory Miloše Zemana na neexistenci umírněných muslimů a na zahalování krásných muslimek. Šéf strany si myslí, že kdokoliv do Česka přijde, musí podle něj dodržovat zákony a proto podle Stropnického   není  třeba vyvolávat paniku. Pozorný šéf zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky však řečníka upozornil, že jde  o starou citaci Zemanových  slov, neboť už prezident  umírněné muslimy potkal a ví, že existují i umírnění muslimové. Plánuje i  navštívit mešitu.

Televizní pořad dopadl dobře. Diskutující si nenafackovali
 

Do diskuse se zapojili další hosté. Koordinátor kampaně Česko proti chudobě Tomáš Tožička pronesl ... "To, že něco neznám, neznamená, že to mohu odsuzovat. Jak může říct, že islám je anticivilizace? V té jeho becherovce je alkohol, který byl objeven Araby. Stejně jako algebra. To je ta anticivilizace, ve které žijí 2 miliardy lidí," bouřil Tožička, kterému pak někdo z diváků na liště vzkazoval, ať mu dají injekci na uklidnění.  Podle Kmoníčka i v tomto případě zazněla letitá informace, neboť  Zeman už 10 let k becherovce netíhne. Kmoníček však radil, jak mohou musilmové  žit u nás. Musí  dodržovat tři zásady. „A to je odluka státu a církve, právo žen na svobodu a svobodu vyznání," uvedl.

Stropnický se nedal a měl další  problém. Našel jej v  zavíraní uprchlíků do detencí a hájil  chování cizinců v nepřipravenosti na to, co je v Evropě čeká.  Aktivistka Táňa Bednářová měla jiné argumenty a jmenovala  muslimské země, ve kterých vedle sebe žijí křesťané a muslimové v míru a s dodržováním pravidel nemají problémy. Diváci v tuto chvíli zaslechli, že multikulturalismus je prý bohatstvím, a ne hrozbou.

Do diskuse zasáhl i Lukáš Kovanda v pořadu představený coby ekonom, který se nedomnívá, že  by Češi byli xenofobové a jedním dechem přiznal, že  strach z uprchlíků je do jisté míry přirozený. "Evropa má špatné zkušenosti. Podívejte se na Turky v Německu," argumentoval ekonom  Kovanda a připomenul, že už v době Helmuta Kohla Němci plánovali snížit počet Turků v zemi dokonce na polovinu. Uvádí se, že za vycestování nabízeli 10 tisíc marek. Ale nesetkalo se to s kladným ohlasem. Problém je, když už jsou jednou v zemi, zbavit se migrantů.

"Asi 80 procent Turků v Holandsku soudí, že násilí IS je v pořádku," hlásil podnikatel z Králíků  Michal Souček, který se pochlubil, že se mu povedlo se sousedy zabránit   vzniku  domu pro azylanty. "Lidé si chtějí sami určit, kdo bude jejich sousedem a hostem. Bojíme se o naše ženy, děti, seniory a o sebe," bouřil Souček. 


Zajímavou zkušenost pronesl host v  publiku, který se představil jako Leoš Frank. A protože je řidičem kamionu, který jezdí pravidelně do Calais, vyprávěl,  jak je bezradná z migrantů i silná francouzská policie. „Hází na nás kameny, řežou nám plachty. Po policii hází zápalné lahve. A když je dovezeme do Británie, dostaneme tam kvůli nim pokutu," popsal své zážitky s lidmi, které nazval sebranka, což vyděsilo Jílkovou a pokárala ho.

Jiný divák Václav Drozd se přiznal, že pravidelně pomáhá uprchlíkům na Balkánu a nemá s uprchlíky problémy. "Tak pojeďte se mnou do Calais. Tam jsou dvacetiletí mladíci, kteří natahují ruku a říkají: tady nás živte," nabízel se řidič Frank.

Stropnický  v tuto chvíli zazářil, když  vyzval diváky, aby se snažili cizince  pochopit. "Tušíte, co všechno mají ti lidé za sebou a čím si po cestě prošli?"  "A proč prchají z Francie do Británie? To je snad ve Francii válka?" pronesl pohotově Kovanda, ale obhájce chudých bohytých imigrantů se nedal.  "Jdou za svou rodinou nebo lidmi, které znají. To je lidsky přirozené," měl jasno Stropnický od  Zelených.

"Já mám jednu výhodu, žil jsem v muslimských zemích, učil jsem islám a žiju s muslimkou," prozradil Hynek Kmoníček. Toho se hned Jílková zeptala, zda-li  se nebojí. "Jí se rozhodně nebojím," a dodal, že se ji nebojí ani prezident, který ji zná.

Souček z Králíků projevil radost, že má Česko Zemana za prezidenta. Údajně proto, že jej  v zahraničí média citují, k nám uprchlíci nechtějí. "A ostatní země nám ho závidí," napsal další divák na liště s diváckými ohlasy. 

"Proč je nepřijme Bahrajn nebo Katar, kde se chystá mistrovství světa za 200 miliard? To už pak asi na uprchlíky nejsou peníze," komentoval dění zase  Kovanda.

"K udržitelnosti důchodového trojúhelníku potřebujeme 50 až 120 tisíc nových Čechů, kteří se nenarodili. Ale jsou to ti, kteří přichází po dálnici?" zeptal se vtipně Kmoníček. 

Diskuse došla k varu z něhož jsme vyzvedly dvě hlášky ...

"Problém je prý také v tom, že zatímco na uprchlíky se posílají miliardy, čeští důchodci dostali přidáno jen 40 korun. Nejprve by se země měla postarat o své občany, pak o ostatní," zaznělo z publika.

"Ale nikdo po nás nemůže chtít, abychom pomohli tak, že sami zahyneme. Musíme se vyhnout xenofobii, naivitě a politické korektnosti," uvedl Hynek Kmoníček, který prozradil, že pořad doporučil sledovat i prezidentovi, který na vyřčené otázky k hlavě státu  v diskusním pořadu  muže příležitosně odpovědět.

(ps, prvnizpravy.cz, foto: z TV)