Svátek má: Oldřich

Politika

Velikost textu:

Komentátor Hurriyet: Nezastavitelný pád Turecka do chaosu!

Komentátor Hurriyet: Nezastavitelný pád Turecka do chaosu!

Turecká vláda kvůli svým neoimperiálním ambicím a strategicky špatných odhadech stále více potápí zemi do chaosu. Ankara se dívá na řadu svých sousedů jako na nepřátele, a jeho západní spojenci se od ní odvracejí.

Ilustrační foto
2.březen 2016 - 01:12

Turecko se i nadále propadá do propasti, přičemž ještě před několika lety byly v zahraničním tisku titulky jako „Turecko se zvedá", a vládní úředníci a experti USA a EU označovali turecké úřady jako „moderní, demokratické, proreformní a proevropského muslimy", stěžuje si Burak Bekdil, publicista deníku Hurriyet Daily v článku pro americké analytické centrum Gatestonský institut.

Dříve Západ věřil, že by Turecko mohlo být příkladným státem pro méně demokratické muslimské země na Středním východě. Nicméně nyní se zdá, že situace je odlišná. Teď musí Turci zaplatit vysokou cenu za chybné revizionistické ambice a strategické myšlení svých vůdců, uvedl Bekdil

Zmatek panuje ve vnitřní politice Turecka. Za pouhých sedm měsíců bylo více než 170 lidí zabito při teroristických útocích v různých městech v zemi - a toto číslo stále není součástí stovek lidí zabitých v konfrontaci mezi tureckými bezpečnostními silami a Kurdy.

Za svými hranicemi Turecko také plave v moři chaosu. Země vede mnohem nebezpečnější nepřímou válku proti šíitům a vládám v Damašku, Bagdádu a Teheránu, stejně jako proti Rusku, které je podporuje. A nejen to, pro Turecko s jeho neoimperiálními ambicemi jsou nepřátelskými státy Libanon, Libye, Izrael a Egypt," píše se v článku.

Spectator: Turecko se mění v paranoidní stát!


V syrském divadle se hráči, včetně Turecka, „snaží urvat velký kus malého koláče". Konfesní ambice Ankary nejsou pro nikoho žádným tajemstvím, stejně jako ambice Íránu, poukazuje Burak Bekdil.

Podle pozorovatele, znepokojení vyvolává skutečnost, že Rusko, s nímž Ankara zmrazila vztahy, může „obklíčit" Turecko ze Sýrie, Krymu a Arménie. V souvislosti s umístěním ruských zbraní v Sýrii, Turecko „vypadá bezmocně". A jeho spojenci demonstrují extrémní chlad v otázce pomoci jí v případě konfliktu s Ruskem, poznamenal autor.

K tomu, aby na Středním východě zavládl mír, je nutné vyřešit několik problémů. Mezi nimi: Jsou si vědomi turečtí islamisté, že jsou jejich neoimperiální ambice neúměrné k jejich moci a vlivu v regionu? Mohou sunnité někdy zadržet svoji touhu po náboženské expanzi? Budou někdy sunnité schopni samostatně zastavit svoji radikalizaci - bez zásahu nemuslimských zemích?

Podle autora jsou odpovědi na tyto otázky - negativní.

(kou, prvnizpravy.cz, gatestoneinstitute.org, foto: arch.)