Svátek má: Ambrož|Benjamín

Politika

Velikost textu:

Konzervativci cupují Obamu: Riskuje, že bude „bezradnou kachnou"

Konzervativci cupují Obamu: Riskuje, že bude „bezradnou kachnou"

Po nástupu do úřadu se ukázalo, že je hlava Spojených států je špatně připravena na mezinárodní problémy a výzvy, což ovlivnilo její důvěryhodnost a popularitu mezi obyvatelstvem, tvrdí američtí konzervativci.

Barack Obama, prezident Spojených států
5.leden 2016 - 22:03

Tvrdí to například ředitel Středovýchodních studií Nixonova Centra Andrew Bowen v materiálu pro The National Interest. Kritika Obamy z konzervativních kruhů Spojených států se stále stupňuje, stejně jako ostrý boj o budoucího prezidenta této velmoci. Bowenův článek je dobrou ukázku, která v podstatě vykresluje pravicově konzervativní představy toho, o co by měl americký prezident usilovat – o politiků prosazování americké dominace vojenskou silou.

Poslední rok Baracka Obamy, coby prezidenta Spojených států je v ostrém kontrastu vůči jeho prvnímu roku v Bílém domě, míní Andrew Bowen.

Žebříček oblíbenosti u veřejnosti ukazuje trvale nízkou úroveň, zatímco obavy o bezpečnost a hrozeb terorismu jsou na nejvyšší úrovni od roku 2001. Zároveň četné průzkumy veřejného mínění ukazují, že většina obyvatel ztratila důvěru v prezidenta.

Analytici Fox News: Kopli nás v Sýrii do zadku a Obama je zbabělec!

Skeptický k použití vojenské síly, dal Obama přednost diplomacii a mezinárodní spolupráci, než „pro použití vojenské síly při řešení globálních problémů“. Rovněž věřil, že pro Spojené státy je výhodnější investovat do asijsko-pacifické oblasti a Latinské Americe, spíše než hrát roli četníka na Blízkém východě, napsal s despektem Bowen

Tím jak se zaměřil na dlouhodobou perspektivu, byl Obama špatně připraven na výzvy současnosti. Všechny události, které následovaly na Středním východě, ho, jak se zdá, zaskočily," konstatuje analytik Nixonova centra.

Bílý dům se rozhodl pro pragmatismus spíše než pro strategii a byl fixován na to, jak média vnímají tu či onu činnost. Výsledkem je, že Obama strávil více času snahou reagovat na krize, než je aktivně řešit, tvrdí Bowen.

„V jeho posledním roce v úřadu Obama čelí problémům a zůstává „lame-duck" („bezradná kachna“ - prezident na odchodu, který už nemůže kandidovat a ztratil svůj vliv – pozn. red.), přičemž je americká veřejnost zaměřena na to, kdo povede zemi v roce 2017," poukazuje analytik s tím, že „jestřábí“ kandidáti zaměřili na silová řešení a ukázat svaly při obhajobě národních zájmů USA. Avšak Obama  zatím neprokázal, že je připraven odchýlit se od svého politického kurzu, dodává zklamaně Bowen

Autor s jakousi umanutou nadějí naznačuje, že situace, která nastane v roce 2016 v Afghánistánu, Sýrii a Íránu, stejně jako hrozba představovaná IS, může donutit Obamu k aktivitě, zásahům a stát se „válečným prezidentem“.

Když se zmínil o Rusku, Bowen konstatuje, že se Moskva globálním měřítku stává větší hrozbou pro USA. Podle něj je aktivita Ruska v Sýrii je důsledkem významného snížení role USA v regionu.

„Ale jestli Obama nezareaguje na tyto výzvy, může být zapsán v paměti svojí nečinností během svého prezidentství, než akcemi, které uskutečnil,“ dodal Bowen.

K tomuto materiálu je třeba dodat, že ačkoliv prezident Barack Obama, držitel Nobelovy ceny míru, rozpoutal hned několik válek, konfliktů a převratů různých režimů, a zapříčinil tak patrně nejhorší světové napětí od konce studené války, není to bodem, který by mu „neokoni“ vyčítali.

Vyčítají mu slabou razantnost při řešení světových problémů a zejména vůči objektivně zvyšující se rolí dalších zemí na světovém poli, ať už Ruska nebo Číny. Je tedy otázkou, co si kritici Obamy představují pod pojmem „rozhodnost“ a mnoho analytiků se domnívá, že jde o nebezpečnou úvahu, která v rámci zachování americké světové hegemonie vede svět na hranu globální apokalypsy.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.com, foto: arch.)