Svátek má: Milena

Politika

Velikost textu:

Kurdská otázka nutí USA pochybovat o Erdoganovi

Kurdská otázka nutí USA pochybovat o Erdoganovi

Washington vyzývá Ankaru k zastavení bombardování Kurdů, ale Erdogan nechce ustoupit, protože ve spojencích USA vidí hrozbu pro svůj režim, píše německé vydání Frankfurter Rundschau.

Recep Tayyip Erdogan, turecký prezident
16.únor 2016 - 22:05

Turecko je stále fixováno na kurdskou hrozbu, a tudíž ho za adekvátního spojence nemohou označit dokonce ani Spojené státy, poukazuje Frankfurter Rundschau.

Během nedávného bombardování Ankara zničila několik pevnosti kurdských Jednotek lidové ochrany nedaleko syrského města Azaza, pouhých osm kilometrů od tureckých hranic. USA znovu požadovaly, aby Turecko zastavilo útoky na její spojence, ale úspěchy syrské armády a jejího průlomu v Aleppu, stejně jako aktivní role Ruska, vyvolávají u prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana rostoucí obavy s novou silou a bombardování je stále divočejší, zdůrazňuje autor článku.

Poslední dobou se značná část bojů v severní Sýrii soustředila převážně ve městě Azaza, které se nachází na strategicky významné magistrále mezi Tureckem a Aleppem. Poté, co vládní vojska uskutečnila průlom v Aleppu, dostali Kurdové šanci pohnout se ve směru Azazy a dobýt leteckou základnu Minneh, která byla pod kontrolou islamistických povstalců Džebhat an-Nusra, objasňuje deník.

Turecká vláda se domnívá, že úspěch Jednotek lidové ochrany je dalším krokem směrem k vytvoření „kurdského kvazistátu" v blízkosti tureckých hranic. Vzhledem k tomu, že Kurdové tvoří velkou část obyvatelstva samotného Turecka, současná situace představuje vážnou hrozbu pro Erdogana a jeho vládu. V obavách stávajícího režimu je Turecko připraveno pomoci takovým skupinám, jako je Džebhat en-Nusra (považována za pobočku Al-Káidy v Sýrii - pozn. red.) a Kurdy považuje za větší zlo než Islámský stát, poznamenal autor.

Erdogan vyzval USA, aby si vybraly mezi Tureckem a Kurdy

Ovšem pochybná politika Ankary vyvolává stále větší rozpory s jejími spojenci ve Washingtonu. Posedlost Erdogana bojem s Kurdy ukazuje, že v současném konfliktu Turecko uznává jen své vlastní cíle a zájmy, a proto se již Bílý dům nemůže spoléhat na Ankaru, jako spolehlivého partnera. A třebaže Spojené státy ignorovaly (turecký) požadavek, aby si vybraly mezi Kurdy a Turky, Washington se naklonil ve prospěch podpory Kurdů, uzavírá Frankfurter Rundschau.

(kou, prvnizpravy.cz,  fr-online.de, foto: arch.)