Svátek má: Běla

Politika

Velikost textu:

Kyjev a Ankara spolu prý provedou „deokupaci" Donbasu a Krymu

Kyjev a Ankara spolu prý provedou  „deokupaci" Donbasu a Krymu

Ukrajinský a turecký režim se tak dlouho hledaly, až se našly ve švýcarském Davosu. Bratrskou jednotu potvrdili na základě společného nepřítele – Ruska.

Ilustrační foto
22.leden 2016 - 18:01

Prezident Ukrajiny Petro Porošenko a předseda vlády Turecka Ahmet Davutoglu prodiskutovali v ve švýcarském Davosu „ekonomickou agresi" Ruska proti jejich zemím, informovala televize 112 Ukrajina.

Kromě toho během setkání hovořili o „deokupaci" na Krymu a Donbasu, a „neochvějnou podporu" turecké strany svrchovanosti a územní celistvosti ukrajinského státu.

Porošenko a Davutoglu tvrdí, že jsou sankce Ruska uložené proti Ukrajině a Turecku „nejen neopodstatněné, ale v rozporu s mezinárodním právem a závazky Ruské federace k WTO," uvedl ukrajinský televizní kanál.

Porošenko: Krym a Donbas získáme zpět a potom půjdeme až do Moskvy

„Oba představitelé si vyměnili názory na deokupaci Krymu a Donbasu,“ píše se v prohlášení  tiskové služby ukrajinského prezidenta. „Turecký premiér znovu potvrdil pokračující podporu své země vůči svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny v rámci jejích mezinárodně uznaných hranic. Obě strany se dohodly, že návrat Krymu Ukrajině nejen obnoví právní postavení poloostrova, ale také k zastaví porušování lidských práv ze strany okupačních úřadů, stejně jako jeho nebezpečnou militarizaci."

V ukrajinských médiích se ale neuvádí, že Rusko zavedlo vůči Ukrajině odvetné sankce až půl roku poté, co se Porošenkův režim připojil k sankcím EU a USA. A že omezené sankce vůči Turecku byly z ruské strany zavedeny, když turecká armáda sestřelila ruskou stíhačku Su-24 nad syrským územím, bez toho, že by se za to Turecko omluvilo, vydalo pachatele (zejména vrahy pilota) a zaplatilo škody.

Obě země také očividně sbližuje skutečnost, že rozpoutaly ozbrojenou agresi vůči vlastnímu obyvatelstvu – Kyjev proti ruskojazyčným obyvatelům Donbasu a Ankara vojenským terorem  kurdského obyvatelstva na jihu Turecka.

Navíc obě země ostře kritizují ruskou vojenskou angažovanost v boji proti islámským teroristům v Sýrii, což u mnohých komentátorů vyvolává mnohé otazníky.

(kou, prvnizpravy.cz, 112.ua, foto: arch.)