Svátek má: Julie

Politika

Velikost textu:

LA Times: Saúdové mají strach a na USA se nemohou spoléhat!

LA Times: Saúdové mají strach a na USA se nemohou spoléhat!

Dříve v jakémkoli konfliktu s Íránem mohli Saúdové počítat s podporou USA. Nyní se situace změnila: Washington řekl, že obě strany jsou na vině, píše komentátor Doyle McManus.

Saúdská dynastie má strach
14.leden 2016 - 18:00

Královská rodina Saúdské Arábie má strach - a to zhoršuje již tak nevalné vztahy mezi Rijádem a Washingtonem, uvedl Doyle McManu komentátor deníku Los Angeles Times a jeho bývalý korespondent ze Středního východu.

„Vztahy mezi Saúdskou Arábií a Spojenými státy jsou mnohem nejistější, než kdykoliv předtím," napsal.

Z hlediska McManuse, je strach Saúdů zapříčiněn vnějšími  i vnitřními faktory. Nyní jsou „obklopeni nepřáteli". Na severu je to vůdce Islámského státu Abu Bakr al-Baghdadi, který slíbil svržení vládnoucí královské dynastie. Na jihu, v Jemenu, to jsou šíitští rebelové. Na východě je pak nepřítel, jehož se dynastie Saúdů bojí nejvíce - šíitský Írán.

Kromě toho, že země má i domácí problémy: ze strachu ze sabotáží ze strany IS a Íránu, vláda přijala opatření proti disidentům -  šíitům i sunnitům. Prudký pokles cen ropy vytváří díru v rozpočtu, zatímco populace, zvyklá na bezplatné veřejné služby a dotované bydlení, stále roste.

Saúdové navíc čelí krizi následnictví O: 80letém králi Salmanovi, který nastoupil na trůn v loňském roce, diplomaté v soukromí tvrdí, že je „téměř senilní."

„Dříve byl tento režim pilířem konzervativní stability, a nyní z něj strach dělá nepředvídatelný režim," dodává McManus.

Na začátku ledna Saúdská Arábie náhle oznámila popravu 47 osob, převážně sunnitských extrémistů spojených s al-Káidou, ale také několika šíitských aktivistů - zejména šíitského kazatele Nimra al-Nimra. Tento trest spustil řetěz událostí, které nakonec vedly k přerušení diplomatických vztahů s Teheránem. V minulosti saúdští princové mohli počítat s podporou Spojených států při jakýchkoliv neshodách s Íránem. Ale teď je všechno jinak, zdůrazňuje publicista.

Místo podpory Rijádu Washington řekl, že je nespokojen s oběma stranami: se Saúdy - kvůli trestu smrti Nimra al-Nimra, s Íránci -  že se jim nepodařilo zajistit ochranu Saúdského velvyslanectví v Teheránu.

V soukromí zástupci Spojených států neskrývají své podráždění z jednání království, a zástupci Rijádu pro změnu neskrývají nespokojenost s Američany, uvedl McManus.

Západ na straně Saúdské Arábie proti Íránu: Tyran, ale náš tyran

„Už dlouho pozorujeme zhoršení vztahů mezi Spojenými státy a Saúdskou Arábií, a začalo to ještě před Obamovou administrativou," řekl bývalý americký velvyslanec v Rijádu Charles Freeman Jr.

V rozhovoru s McManusem poznamenal, že vztahy obou zemí byly založeny „na společných zájmech spíše, než na společných hodnotách". A v posledních letech jsou jejich zájmy značně rozdílné - zejména ve vztahu k Íránu, problematice ropy a i v jiných oblastech.

Oba státy stále potřebují jeden druhého, ale mnohem méně než dříve, a trhliny v jejich vztahu se budou i nadále rozšiřovat, dochází k závěru komentátor.

(kou, prvnizpravy.cz, latimes.com, foto: arch.)