Svátek má: Drahoslav

Politika

Velikost textu:

Lavrov: Mezi Ruskem a Západem už nebude „business as usual“!

Lavrov: Mezi Ruskem a Západem už nebude „business as usual“!

Rusko a Západ nebudou nadále udržovat staré vztahy, řekl novinářům ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na tiskové konferenci, shrnující výsledky zahraniční politiky v roce 2015.

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
27.leden 2016 - 18:01

„Naši západní kolegové občas říkají, že s Ruskem už „business as usual" (obchod jako obvykle – pozn. red.) nebude, a já jsem přesvědčen, že tomu tak je. V tom s nimi souhlasím," citovala Lavrova agentura Interfax.

„Už nebude „business as usual", když jsme se snažili zavádět dohody, které berou v úvahu především zájmy Evropské unie nebo nebo Spojených států, přesvědčeni, že nepoškodí naše zájmy. Tento příběh je u konce," zdůraznil varovně ministr.

Západ se snaží zatlačit Rusko, a vytváří okolo něj napětí

Lavrov řekl, Moskva je připravena úzce spolupracovat se západními partnery, včetně Spojených států a Evropy. To je však možné pouze v případě, že vztah budou rovnocenné a vzájemně prospěšné, řekl. Lavrov také poznamenal, že je nutné „nevměšovat se do vnitřních záležitostí jiných" a „dodržovat základní zájmy každé strany".

„Přičemž západní země si i nadále berou jednostranné výhody a dokonce nás trestají za nezávislou zahraniční politiku," dodal Lavrov s tím, že Moskva vezme tuto skutečnost v úvahu při své politice.

Vztahy Moskvy se Západem se zhoršily v roce 2014 po přistoupení Krymu k Rusku. USA a evropské země uvalily sankce proti Rusku a Kreml odpověděl zavedením potravinářského embarga. Podle mnohých analytiků jsou nyní vztahy Západu a Ruska prakticky na úrovni „studené války“.

(kou, prvnizpravy.cz, rbc.ru, foto: arch.)