Svátek má: Milena

Politika

Velikost textu:

Lavrov: Rusko nezapomene turecké napomáhání teroristům!

Lavrov: Rusko nezapomene turecké napomáhání teroristům!

Rusko nezapomene tureckou spoluúčast s teroristy na Středním východě. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov to řekl v rozhovoru pro italské vydání Limes.

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
5.únor 2016 - 01:11

Primárně se novinář Limes zajímal o krizi na Ukrajině. Hlava ruského ministerstva zahraničí řekla, že krize „nebyla náhodná, ale projevem systémových problémů, které se nahromadily v průběhu posledních dvou desetiletí v evropských záležitostech a mezinárodních vztazích jako celku."
 
Lavrov zdůraznil, že po skončení studené války začal Západ nekontrolovatelně rozšiřovat NATO na východ a široce využívat praxi zasahování do vnitřních záležitostí jiných zemí. „Všechny tyto problémy, jako v zrcadle se odráží v situaci na Ukrajině," konstatoval.

Obyvatele Krymu by čekal osud Donbasu
 
Řekl také, že rozhodnutí obyvatel Krymu spojit se s Ruskem bylo pouze reakcí na následky převratu na Ukrajině. Navíc, pokud by se obyvatelé poloostrova nevrátili do Ruské federace, mohl by je čekat stejný osud jako obyvatele Donbasu. Sergej Lavrov řekl, že cena, kterou Rusko muselo zaplatit, aby zabránilo takovému scénáři „nemůže být příliš vysoká," a zpochybnění volby obyvatel Krymu označil za „absurdní"
 
Podle Lavrova je vyřešení krize reálné, ale vyžaduje politickou vůli. „A v tom má ukrajinská strana zřejmý deficit," řekl a dodal, že neochota kyjevských úřadů jednat s jihovýchodem země, „podkopává společné úsilí v rámci normandského formátu".
 
Na otázku, kde může dojít k další „barevné revoluce", Lavrov odpověděl, že by otázka měla znít „kdo je odpovědný za plánování, financování a organizaci projektů v duchu geopolitického inženýrství". Poznamenal také, že v Bělorusku, které novinářům popsal jako nejpravděpodobnějšího kandidáta, nenajdou pokusy „destabilizovat vnitřní politickou situaci" podporu.
 
Hlava ruského ministerstva zahraničí řekl, že Moskva neusiluje rozdělit státy na „vlastní" a „cizí", podobně jako Spojené státy a několik západních zemích. Tento jejich přístup „prohlubuje napětí ve světovém dění, o čemž svědčí o situace na Blízkém východě a v severní Africe". Nicméně Lavrov zdůraznil, že v Evropě existují síly, zaměřené na vyřízení si „historických účtů" s Ruskem a snaží se vystupňovat úroveň konfliktu na kontinentu.

Spojené státy usilují o zachování hegemonie
 
Podle něj Washington dosud nerozpoznal neúspěch svých pokusů na vytvoření unipolárního světa a snaží se zachovat zbytky své hegemonie. „Z tohoto důvodu pramení tendence jednat jednostranně, potrestat ty země, s nimiž existují neshody s USA," řekl Lavrov.
 
Zdůraznil, že omezení vztahů mezi Ruskem a Spojenými státy začala americká stranu, ještě předtím, než došlo k ukrajinské krizi. Nicméně si je Washington nyní vědom toho, že izolovat Rusko a omezit jeho vliv na regionální úrovni není možné. „Ne náhodou agresivní rétorika Obamovy administrativy na naši adresu, nezastavila náš dialog o celé řadě klíčových otázek naší doby," poukázal Lavrov.

Lavrov: Mezi Ruskem a Západem už nebude „business as usual“! 

Šéf ruské diplomacie vyjádřil naději, že se „americký přístup ke vztahům s Ruskem bude vyvíjet pragmatickým a vyváženým směrem". Současně Rusko neusiluje o konfrontaci, ale o otevřenou spolupráci. „To samozřejmě neznamená, že když Rusko směřuje k přátelství, že zapomeneme na své priority nebo budeme zavírat oči před agresivními útoky," zdůraznil Sergej Lavrov. Pro normální vývoj vztahů mezi oběma zeměmi, musí Washington prokázat „vstřícný, konstruktivní postoj" a ukázat „skutečnou ochotu k jednání na základě skutečné rovnosti".
 
Jako příklad vztahů mezi zeměmi označil Lavrov rusko-čínské vztahy. „Koordinace našich zemí na světové scéně se stala důležitým faktorem při zajišťování mezinárodní a regionální stability. Jsem přesvědčen, že pokud by vztahy mezi ostatními zeměmi připomínaly rusko-čínské, pak to celému světu jen pomohlo. Lavrov řekl, že v takovém případě „ by byla vytvořen stabilní a spravedlivý polycentrický systém globálního řízení“.

Mluvit budeme jen o porážce teroristů
 
Na otázku, zda by bylo možné v budoucnu přijmout takzvaný Islámského státu za člena OSN, Sergej Lavrov uvedl, že je nutné předkládat „nikoliv vyhlídky členství IS v OSN, ale lhůty konečné porážky této a dalších teroristických skupin".

Tureckou spolupráci s teroristy nezapomeneme
 
Co se týče vztahů s Tureckem, Lavrov řekl, že sestřelením ruského letounu Ankara provedla akci, která byla „bezprecedentní výzvou" Rusku. Samozřejmě, to muselo mít vliv na vztahy mezi oběma zeměmi - a přerušila se spolupráce na mnoha frontách. „Nebyla to naše volba," uvedl ministr zahraničí.
 
Poznamenal, že turecké úřady nevyjádřily ochotu spolupracovat v boji proti terorismu. Zejména se opakovaně vyhnuly spolupráci při zatčení a předání do Ruska ruských občanů, kteří přijeli na Střední východ a do severní Afriky, aby se připojili k teroristickým skupinám. „Nezapomeneme tuto spoluvinu s teroristy," zdůraznil Lavrov.
 
Zároveň poznamenal, že ruské úřady nedávají „rovnítko část dnešní vládnoucí elitou, která je přímo zodpovědná za smrt našich vojáků v Sýrii, a našimi dlouhodobými a spolehlivými přáteli mezi tureckým lidem".

(kou, prvnizpravy.cz, limesonline.com, foto: arch.)