Svátek má: Svatopluk

Politika

Velikost textu:

Lavrov zuří: Kyjev musí zastavit útoky na ruské ambasády a konzuláty!

Lavrov zuří: Kyjev musí zastavit útoky na ruské ambasády a konzuláty!

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil za pobuřující činy útočníků na velvyslanectví a generální konzuláty Ruské federace na Ukrajině.

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
11.březen 2016 - 01:12

Ruský ministr zahraničí zdůraznil, že tyto útoky musí přerušit kurátoři Kyjeva, kteří mají rozhodující vliv na současné vedení země, a slíbil, že tuto záležitost projedná s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerry, uvedla RT s odkazem na rozhovor Lavrova pro televizi REN TV..

„Samozřejmě, že hlavní věc je potlačení těchto činností kurátory ukrajinských orgánů. Ti mají rozhodující vliv na současné vedení v Kyjevě. Dnes budu o tom znovu mluvit ministrem zahraničí Spojených států. Odpovídající signál jsme vyslali, samozřejmě, evropským metropolím," poznamenal Lavrov.

Demnstrace a útoky na zastupitelstva RF se pořádaly v souvislosti s případem Savčenkové, ukrajinské pilotky, která je v Rusku souzena za údajnou „řadu“ kriminálních činů, včetně údajného zabití dvou novinářů v Donbasu.

Ukrajinští poslanci navrhují zrušit diplomatické styky s Ruskem

Zdůraznil, že akce útočníků na velvyslanectví a generální konzuláty Ruské federace na Ukrajině jsou pobuřující. „Působení násilníků, kteří napadli naši ambasádu, naše konzuláty obecně, včetně vtrhnutí na jejich území, ztrhávání vlajek ... tyto akce jsou pobuřující. Upřímně řečeno ale nevidíme žádnou reakci mezinárodního společenství," řekl ministr.

Moskva bude požadovat od Kyjeva náhrady škod způsobených ruské diplomatické misi.

Minulý týden v Kyjevě, neznámí pachatelé rozbili auto diplomatických představitelů Ruské federace, které stálo v blízkosti budovy velvyslanectví v Kyjevě. Později se shromáždil dav, který házel na budovu s kameny a vejce. Jeden z demonstrantů vyšplhal na ambasádu, rozbil okna v budově v přízemí a bezpečnostní kamery.

Podle nejnovějších údajů, v Kyjevě, policie zadržela tři lidi zapojené do incidentu, při němž na území budovy hodili několik lahví „Molotovových koktejlů", ale později byli propuštěni. Jednalo se o kriminální případ úmyslného ničení majetku.

K  procesu občanky Ukrajiny Naděždy Savčenkové Lavrov řekl, že nyní se západní kolegové „více zajímají o požadavkem nedokončení soudu a propuštění Naděždy Savčenkové". A označil tuto starost „licoměrností a pokrytectvím“.

(kou, prvnizpravy.cz, rt.com, foto: arch.)