Svátek má: Dana

Politika

Velikost textu:

L'Expression: Rusové neústupnost Putina obdivují, Západ dráždí

L'Expression: Rusové neústupnost Putina obdivují, Západ dráždí

Vladimír Putin je obdivován v Rusku, ale hrubě se nelíbí Západu, píše francouzský list l'Expression.

Nenáviděný a milovaný Vladimir Putin
18.prosinec 2015 - 01:12

Takové smíšené pocity vyvolává ruský prezident tím, že je odhodlán oživit Rusko i jako světovou velmoc, a rezolutním odmítnutím slepě následovat „demokratická dogmata", která Západ považuje za posvátná a nejsou vhodná pro Rusko.

Drtivá většina Rusů je Vladimirem Putinem nadšena. Udivuje své přátele a vyvolal „podráždění" na Západě, kde mají tendenci úspěchy Ruska „zamlčet". A to všechno jen proto, že oživil Rusko, tvrdí L'Expression.

Devadesátá léta se stala pro zemi obdobím „absolutního úpadku": politickou, hospodářskou a sociální krizí Rusko „dosáhlo na dno". Tehdy zemi ovládal „jakýsi Boris Jelcin", „alkoholik", který předal Rusko na milost a nemilost „smečce oligarchů". Tehdy Boris Berezovskij „vodil Jelcina za nos", a vlezl do všech politických záležitostí. Gusinskij „řídíl" média a Smolenskij hospodářství.
 
Z tohoto „katastrofálního ovzduší“ se z ničeho nic objevil neznámý Vladimir Putin, který vrátil k „naději do budoucna" lidem, kteří prošli chudobou.
 
Nyní se Rusko skutečně zotavuje. Putin dosáhl pro svou zem „hlasitý návrat" na mezinárodní scénu. Začal tím, že „nekompromisně odsoudil" vojenské operace NATO, které byly prováděny bez mandátu OSN, připomíná l'Expression.

Obavy Bloombergu pro rok 2016: Ropa za 100 dolarů a Putin! 

Vytvořil se macho obraz o „bývalém agentovi KGB, ovládající judo, moskevského Ramba", jako ztělesnění oživení Ruska, který dal zapomenout na „ponižující 90. léta".
 
Dnes, kdy se Američané neúspěšně snaží vyřešit syrskou krizi, a Francouzi jsou rozpolceni mezi posedlostí Fabiuse odchodem Asada a pokusy Hollanda změnit strategii Francie, však „nový car svaté Rusi stanoví svá vlastní pravidla".
 
„Neústupnost“ Putina, která se projevila ohledně situace na Krymu, který se „nakonec vrátil do náruče Ruska", vyvolává respekt.
 
Ale na Západě je ruský prezident pro všechny „nepříjemný". Důvodem je „obrovský hřích" - Putin ignoroval „západní demokratická dogmata". Ale je ta demokracie, kterou tak „opěvuje“ Západ, vyhovující pro Rusko? Putin odmítl být „ovcí z Panurgova stáda", což nahlas vyslovil během syrské krize, dospěl k závěru l'Expression.

(kou, prvnizpravy.cz, lexpressiondz.com, foto: arch.)