Svátek má: Ambrož|Benjamín

Politika

Velikost textu:

Liberation: Evropa již hledí do propasti!

Liberation: Evropa již hledí do propasti!

Evropské společenství od doby svého vzniku v roce 1950, nezažilo takový počet otřesů, jako za poslední dobu, uvedl Jean Katreme, novinář Liberation.

Ilustrační foto
4.leden 2016 - 01:13

Hospodářská krize a proud uprchlíků spustily Evropskou unii na cestu, kdy hledí do propasti, tvrdí novinář francouzského listu Liberation.

„Přežije Evropská unie rok 2016? Nikdy od založení společenství v 50. letech nezažila takový počet otřesů,“ uvedl Katreme.

Autor cituje slova evropského komisaře pro digitální ekonomiku a společnost Günthera Oettingera, že poprvé vidí vážné nebezpečí rozpadu Evropské unie. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker řekl, že nemá žádné iluze, pokud jde o 2016. Zažertoval, že by bylo ještě příliš brzy tvrdit, že byl rok 2015 v historii sdružení nejtěžší...

Od roku 2008, uvádí Katreme, se Evropa ocitla mezi mlýnskými kameny. Začalo to finančním kolapsem Spojených států v roce 2007, který zplodil hospodářskou krizi v roce 2008, nejhorší od roku 1929. Dobrodružství americké zahraniční politiky, Británie a Francie destabilizovaly Maghreb a Blízký východ, což má za následek proud uprchlíků do EU a nové propuknutí terorismu v EU. Krize spojená s migranty odhalila velké rozdíly mezi Východem a Západem, a ukázala, že se expanze unie prováděla „ve spěchu".

Zatímco pro část západoevropských zemí, zejména Německo, je poskytnutí práv lidem historicky zděděná hodnota, země bývalých „lidových demokracií" žijí jako oběti té samé historie, kdy mají práva a žádné povinnosti. Odmítly pomoc v situaci s přílivem migrantů, a zejména odmítly přijímat muslimy, píše autor.

Bloomberg: EU již není schopna se vyrovnat s růstem nacionalismu

Tato situace hraje do rukou populistů, kteří se staví proti Evropské unii, uvedl Katreme. Po krizi roku 1929, si mnohé země myslely, že fašismus je nejlepší odpovědí na výzvy doby. Po 80 letech jsou lidé také v pokušení extrémních řešení, pokračuje novinář. Dnes jsou autoritářské pravicové síly u moci v Polsku, Maďarsku, účastní se ve vládě v Belgii, Dánsku a Finsku, vyrůstají ve Švédsku, Francii, Nizozemsku a Itálii. Nakonec pouze Německo, ale i země, které zažily v poslední době diktaturu (Španělsko, Portugalsko, Řecko) se poněkud vyjímají. Navíc islamistický terorismus jen posiluje tyto síly, konstatoval Katreme.

„Jak dlouho bude Evropská unie, jejíž projekt se narodil z trosek poválečné doby, schopna odolávat xenofobní a paranoidní vlně, která opět přebírá naši starou vyčerpanou společnost?" klade si autor otázku.

Evropští lídři - levicoví i pravicoví - nenašli nic lepšího, než běžet podle extremistických stran, což lze vidět ve Francii. Zdá se, že nic nezabrání návratu států s prioritou národních cílů, nikoli unie, což vede Evropu do propasti, dospěl k chmurnému závěru Katreme.

(kou, prvnizpravy.cz, liberation.fr, foto: arch.)