Svátek má: Petr

Politika

Velikost textu:

Malý Kypr může vykolejit migrační dohodu mezi Tureckem a EU!

Malý Kypr může vykolejit migrační dohodu mezi Tureckem a EU!

Turecku a EU se do cesty postavil malý Kypr. Nikósie zmrazila pět ze šesti bodů dohody mezi Tureckem a EU, souvisejících se vstupem Ankary do EU, píše deník Politico.

Rozdělený Kypr
15.březen 2016 - 01:12

Navíc Nikósie neplánuje odstranění veta o přistoupení Turecka k EU přinejmenším do té doby, dokud nedojde k dohodě o sjednocení Kypru, uvedly noviny. Po Nizozemsku a jeho referendu k asociaci Turecka a EU je to druhý velký balvan.

Evropští lídři se dohodli s Ankarou, že EU zdvojnásobí objem finanční pomoci Turecku (ze tří na šesti miliard eur), na zrušení omezení víz pro jeho občany při vstupu na území sjednocené Evropy. Kromě toho Ankara požadovala od Bruselu otevření pěti nových vyjednávání článků o přistoupení Turecka k EU a urychlení procesu, bude-li dosažena dohoda o znovusjednocení Kypru, poznamenal tisk.

DutchNews.nl: Stále více Holanďanů odmítá asociaci s Ukrajinou

„Neodvoláme veto na tyto body dohody," řekl ministr zahraničí Kypru Ioannis Kasoulides v rozhovoru s Politico. Diplomat zdůraznil, že jeho prioritou je jednání o sjednocení řecké a turecké části ostrova, a pokud bude tento problém vyřešen, veto Kypru může být zrušeno.

Kypr zmrazil šest bodů v dohodě EU a Turecka k boji proti migrační krizi, včetně pěti nových požadavků Ankary, dodávají noviny.

Zároveň existuje stále možnost, že Ankara a Nikósie budou schopny dosáhnout dohody o sloučení obou  částí ostrova. Nejtěžší bodem jednání je odchod třicet tisíc tureckých vojáků ze Severního Kypru. Teprve poté, co tento problém bude vyřešen dohodou, bude předložen k posouzení referendem. Již v roce 2004 se v řecké části Kypru konal plebiscit, ale v něm se občané vyslovili proti sjednocení.

Nikósie se bojí odstranit veto na jednání o přistoupení Turecka do EU právě teď, neboť se obává, že řečtí Kypřané nepochopí toto rozhodnutí a nebudou podporovat sjednocení Kypru v referendu, jestliže bude stále možné dosáhnout dohody mezi Ankarou a Nikósii, uvedly Politico.

„V případě, že prezident říká „ano (jednání s Tureckem) bez pokroku v jednání (o sjednocení Kypru), ztratíme domácí podporu a šanci na úspěch sjednocení v referendu bude mnohem menší. Tak proč nevyřešit nejdříve problém Kypru? A do té doby vše zůstane stát na místě," řekl Kasoulides.

V roce 1974 obsadilo Turecko severní část Kypru, a v této oblasti vyhlásilo samozvanou „Severokyperskou tureckou republiku". Tento konflikt vytváří vážné problémy ve vztazích mezi Tureckem a Kyperskou republikou, i ve vztazích mezi EU, jejíž členem je Kyperská republika, a NATO, jehož členem je i Turecko.

(kou, prvnizpravy.cz, politico.eu, foto: arch.)