Svátek má: Běla

Politika

Velikost textu:

Medveděv k studené válce: „Jsme v roce 2016 nebo v roce 1962?"

Medveděv k studené válce: „Jsme v roce 2016 nebo v roce 1962?"

Ve svém neobyčejně temném a varovném projevu na konferenci o bezpečnostní politice v Mnichově, ruský premiér Dmitrij Medveděv řekl, že vztahy mezi Moskvou a NATO  se „potopily do doby nové studené války".

Dmitrij Medveděv, ruský předseda vlády
13.únor 2016 - 22:03

Kromě toho ruský premiér označil situaci ve světě za dramatickou a zdůraznil, že sjednocená Evropa již neexistuje.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv dnes vystoupil na bezpečnostní konferenci v Mnichově kde poznamenal, že situace ve světě je dramatická. Zejména se zhoršila komunikace mezi Moskvou a Bruselem a vztahy s NATO a vše se „potopilo do dob studené války".

„Podle nás zůstává politika linie NATO vůči Rusku nepřátelská a uzavřená. Dalo by se říci ostře: ve skutečnosti jsme se potopili do doby nové studené války. Téměř každý den jsme označeni za  nejstrašlivější hrozbu pro NATO jako celek, a zvlášť pro Evropu, Ameriku a další země. Točí se strašidelné filmy, které začínají ruskou jadernou válkou. Někdy přemýšlím: žijeme v roce 2016 nebo v roce 1962?" řekl premiér.

Ke sjednocení Evropy nedošlo

Konstatoval, že při srovnání s rokem 2007 (kdy vystoupil na mnichovské konferenci Putin) se zvýšilo mezi zeměmi napětí. Uvedl, že když hovořil s Vladimirem Putinem, tak ten uvedl, že ideologické stereotypy, dvojí standardy v mezinárodních vztazích nepomáhají ke snížení napětí v mezinárodních vztazích, ale jen ho posilují, a mezinárodní společenství má stále menší možnost přijímat důležitá politická rozhodnutí.

„Bohužel, musím přiznat, že obraz je ještě vážnější. Vývoj událostí od roku 2007 se ukázalo být dramatický. Ke sjednocení velké Evropy nedošlo, a není, a naše ekonomika - všechny ekonomiky! - rostou velmi špatně. Eskaloval konflikt na Středním východě a v severní Africe, přišel migrační  kolaps. Vztahy Evropské unie a Ruska jsou na bodu mrazu, a na Ukrajině je občanská válka," řekl předseda ruské vlády.

„Zóny odcizení“ okolo Ruska

Ke snížení rizik nepřispívají hrozby a vytváření „pásma přátel" u vnějšího obrysu EU. Naopak, podle ruského premiéra se vytvořila „odcizená zóna".

„Evropští politici si myslí, že vytvoření takzvaných přátelských pásů podél vnějšího obrysu EU může stát spolehlivou zárukou bezpečnosti. A jaké jsou výsledky této politiky? Nikoliv „pásma přátel" a ve skutečnosti „odcizená zóna," poukázal Medveděv.

Cohen: USA a NATO pokračují ve studené válce proti Rusku!

Taková odstrašující doktrína vůči Moskvě povede k tomu, že za 20 let bude mezinárodní společenství diskutovat stejné problémy, kterým čelí nyní, pokud ale vůbec bude příležitost k debatě, varoval předseda ruské vlády.

V celosvětovém chalífátu už pro diskuse místo nebude

„Většina těchto výzev nevznikla až dnes. A už vůbec nejsou vynalezeny v Rusku. Ale během této doby jsme se naučili, jak na ně reagovat, vyvarovat se jich,“ uvedl. Podle premiéra budeme buď vynakládat energii, ne proti opravdovému zlo, ale na odstrašení sousedů. „Právě jsem o tom hovořil. Vždyť doktrína odstrašování se dnes velmi aktivně využívá Západním světem proti Rusku. Nebezpečí takových přístupů je, že za deset, za dvacet let později budeme s vámi diskutovat na stejné téma. Jestli samozřejmě, bude co se diskutovat. V rámci celosvětového chalífátu bude diskuse irelevantní," varoval západní protějšky.

V souvislosti s touto smutnou vyhlídky Dmitrij Medveděv vyzval zahraniční partnery opustit rozdílnosti a sjednotit se tváří v tvář rostoucím hrozbám. Podle něj je na to stále ještě šance.

„Existují různé názory na spolupráci s Ruskem. Samozřejmě, že tyto názory jsou i v naší zemi. Máme tedy šanci se konečně spojit dohromady a reagovat na výzvy, které jsem právě zmínil? Jsem si jist, že ano," zdůraznil.

(kou, prvnizpravy.cz, rt.com, foto: arch.)