Svátek má: Běla

Politika

Velikost textu:

Měli slovo: Nepotřebujeme nepřítele, když máme spojence Turecko

Měli slovo: Nepotřebujeme nepřítele, když máme spojence Turecko

Někdejší velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta v diskusním pořadu ČT Máte slovo v závěru prohlásil: "Na co potřebujeme nepřítele, když máme spojence Turecko," a jeho slova tak charakterizují probírané a moderátorkou Michaelou Jílkovou řízené téma.

Tak se tady sešli a v pořadu Máte slovo, měli slovo
26.únor 2016 - 21:21

Někdejší velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta na jedné straně stál proti muži z diplomatických služeb Petru Kolářovi, sloužící coby velvyslanec v USA a v Rusku. Vedle nich ve studiu diskutovali napravo předseda TOP 09 Miroslav Kalousek a nalevo pak poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM). Trojice doplňovali  muzikant z Prahy Robert Papoušek a nalevo obchodník z Ústecka Dalibor Malý. Pánové se tak nějak sešli  v pořadu Michaely Jílkové  Máte slovo České televize. 

Miroslav Kalousek zahájil diskusi citací současného vysokého představitele NATO generála Petra Pavla. Svět se podle generála potýká se dvěma velkými riziky a to s Islámským státem a s Ruskem a jeho politikou. 

„My jsme jako jeho bývalý satelit na jídelním lístku Ruska a na našem území funguje poměrně silná Putinova pátá kolona,“ varoval předseda TOP 09. Prohlásil rovněž, že na území Ukrajiny se pohybují ruští vojáci a Rusko rovněž obsadilo ukrajinský poloostrov Krym.

Ondráček souhlasil  s první částí toho tvrzení. "Ohrožuje nás Islámský stát. Tečka... Já jsem na Ukrajině byl a neviděl jsem tam důkazy o přítomnosti ruských vojáků na jihovýchodě Ukrajiny. Pojďme diskutovat, ale pojďme předkládat fakta,“ vyzval poslanec zleva poslance napravo.

„Rusko je s námi v hybridní válce... Já bych chtěl panu poslanci Ondráčkovi připomenout, že se Putin sám pochválil za to, že řídil operaci obsazování Krymu,“ prohlásil bývalý diplomat Kolář. „Putin také sestřelil malajsijské letadlo a Putin je také fantomas. To je ta propaganda,“ oponoval  komunistický politik a diskuse se dostala do varu.

Divačka hovořící za občany, jak vždy připomíná moderátorka Jílková, měla názor, že se nyní  občanům Krymu žije lépe, když náleží k Rusku, než kdyby zůstali na Ukrajině. Kalousek se snažil tento postřeh zesměšnit odkazem na situaci, kdyby jakýkoli náš soused obsadil jižní Moravu a říkalo by se, že to je vlastně fajn, protože oni se teď mají lépe.

„Já bych chtěl připomenout, že Kosovo je jednou z největších amerických základen. A pokud snad někdo říká něco jiného než vy nebo támhle pánové z Evropských hodnot, tak je to podle vás propaganda. To je ale omezení svobody slova,“ upozornil někdejší velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Bašta.

O vymydlených mozcích mezi učitely na základních školách, jak komentoval dění ve studiu jeden televizní divák na liště, na které se zobrazují divácké glosy, podala svědectví učitelka dětí na základní škole. Ta  má jasno a patrně tak učí i děti, že Putinovi jde o rozpínání Ruska, a tomu je třeba se bránit. Mimoto je konečně na čase zakázat komunisty. „Já vám něco řeknu, já jsem se ptala dětí, co bych, co bych měla říct v televizi. A ony mě poprosily: Paní učitelko, řekněte, ať už konečně skončí ten komunismus,“ prohlásila pedagoška.

"Před pětadvaceti lety by to ještě mělo smysl, dnes už ne. Já se víc bojím komunistů v jiných stranách než v té, ve které je pan Ondráček,“ glosoval Kalousek.

To se nelíbilo obchodníkovi Malému, který porovnal propagandu zastánců Západu s propagandou, jakou před lety používali komunisté a vyšlo mu to nastejno. Neberou se přitom vážně fakta, kde všude mají vojenské základny Spojené státy.

„Když měla Evropská unie jednat s Tureckem, tak se záhadně zvedla vlna migrantů. Turecko vydírá EU,“ řekl svůj názor Bašta. Podle něho světu hrozí velká válka, protože Turecko hájí v uprchlické krizi své zájmy, čímž ohrožuje Kurdy, ale i Rusy, což doložil sestřelením ruského letounu tureckou armádou.


Rusko zase podle Koláře prodlužuje uprchlickou krizi tím, že drží u moci syrského prezidenta Asada a bombarduje řadu měst, ze kterých prchají lidé.

„Je přesně vidět, kde jste školený, absolutně demagogicky mluvíte. Jaký mandát mají Spojené státy na to, aby mohly demontovat režimy. Rusko jako jediná mocnost operuje v Sýrii na pozvání tamního prezidenta,“ připomněl komunistický poslanec Ondráček.  

Obchodník Malý nastoupil s prohlášením ...  „NATO je agresivní nacistická organizace.“ To Kalouska dohnalo k postřehu, že jsme součástí nacistické organizace.

Své k tématu však řekl také analytik Jakub Janda z think-tanku Evropské hodnoty. „74 % Syřanů utíká před Bašárem Asadem a ruskými bombami,“ konstatoval.

Jinak hovořil muž, který se narodil v Moskvě. Jako rodilý Rus ví, že se pán Kremlu musí chovat agresivně, aby se udržel u moci.

"Rusko půjde všude tam, kam ho pustíme,"  přiznal Bašta. „Rusko nikdy není tak silné, jak se samo tváří, a nikdy není tak slabé, jak si myslí ostatní. A to druhé. Hranice Ruska nikdy nebyly pevně dány. Hranice Ruska vždy byly určovány silou Ruska a silou či slabostí jeho sousedů. Z toho vyplývá, že ten, kdo je sousedem Ruska, musí být silný,“ řekl  Bašta a jedním dechem vmetl Kalouskovi podíl v tom, že minulé vlády, v nichž byl účasten i on, oslabovaly rozpočet naší armády, takže z nás vlastně dělaly snazší kořist Ruska.

„Já vám moc děkuji, protože vy jste nám tady potvrdil, že Rusko představuje hrozbu a my musíme být silní,“ smál se Kalousek. Ale Bašta vše doplnil ...  „To je logické poučení z historie, ale tady je zbytečné obviňovat Rusko, protože se nachází ve fázi, kdy je slabé. “

„Syrští křesťané jezdí po světě a říkají, že podporují prezidenta Asada. Ale on je nikdo nepustí do České televize, aby řekli: My podporujeme prezidenta Asada. My tu nemáme žádnou umírněnou opozici, ale teroristy podporované Spojenými státy nebo Evropskou unií,“ prohlásil jeden muž mezi diváky ve studiu. A nebyl sám. Přidal se i další návštěvník.

„Pánové se děsí Ruska, ale občané se tady děsí té přílivové vlny, která se sem valí z rozbombardovaných zemí. Tyto země rozbombardovali naši spojenci,“ bouřil chlapík, kterému byl půjčený mikrofon.

Nejste schopní normálně odpovědět, podotkla k diskutujícím Jílková

Tak skončila diskuse, při které si diskustující nenafackovali ...

(ps, prvnizpravy.cz, foto: z TV)