Svátek má: Emanuel

Politika

Velikost textu:

Moskva: Držet ruské občany v amerických věznicích je nelegální!

Moskva: Držet ruské občany v amerických věznicích je nelegální!

Rusko považuje trestní stíhání Rusů snaze Washingtonu rozšířit americký zákon do dalších zemí, uvedl prezidentův tiskový tajemník Dmitrij Peskov.

Dmitrij Peskov, mluvčí ruského prezidenta
29.březen 2016 - 22:06

Moskva považuje za nezákonné zadržování ruských státních příslušníků v amerických věznicích, v této souvislosti byla jména Viktor But a Konstantin Jarošenko uvedená Vladimirem Putinem na setkání s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerry, řekl prezidentův tiskový tajemník Dmitrij Peskov.

"Platí, že Rusko zcela důsledně vyjádřilo svůj nesouhlas se snahou rozšířit americký zákon exteritoriálně, a v tomto ohledu samozřejmě považujeme za ilegální zadržvání Buta a Jarošenko, tj ruských občanů, v amerických věznicích. Samozřejmě, že Rusko důsledně nadále háji zájmy svých občanů a v této souvislosti byla tato jména uvedena v rozhovoru s Kerrym," uvedl Peskov v odpovědi na otázku nakolik bylo předmětem rozhovoru Putina s Kerrym americké zadržování ruských občanů.

Osud odsouzených Rusů se aktivně diskutoval v médiích v souvislosti s možnou výměnou Buta a Jarošenka za ukrajinskou pilotku Naděždu Savčenkovou, která byla odsouzena v Rusku za 22 let do vězení za vraždu novinářů v Donbasu. Americké velvyslanectví v Moskvě však tuto možnost vyloučilo.

Ruský pilot Konstantin Jarošenko je v USA od roku 2010, když byl vydán liberijskými úřady. Američané ho obvinili z pašování drog. Později byl odsouzen k 20 letům vězení. Pilot vinu nepřiznal a hovořil mluvit o porušování v průběhu vyšetřování.

Podnikatel Viktor But, jenž byl v USA obviněn ze zapojení do obchodu se zbraněmi, také v  průběhu vyšetřování a před soudem popřel svou vinu. Ruští diplomaté opakovaně poukazovali, že americké úřady porušily práva podnikatele, který byl zatčen v Thajsku v roce 2008 a vydán do Spojených států. Nyní si But odpykává 25 let vězení ze "záměrného spiknutí" dodávat zbraně kolumbijské levicové skupině FARC.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)