Svátek má: Emanuel

Politika

Velikost textu:

Nástrojem moci USA ve východní Evropě je řízený chaos

Nástrojem moci USA ve východní Evropě je řízený chaos

Geopolitika regionu východní Evropy (bez Balkánu) čelí novému rozložení sil. Pozemní propojení Černého a Baltského moře je historicky odzkoušeným modelem nefunkčního spojenectví militantního versus nacionalistického přístupu.

Ilustrační foto
28.březen 2016 - 21:23

Námořní důležitost však obecně narůstá. Budoucnost patří ekonomikám, které jsou napojené na výhody plynoucí z moře. Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Tereza Šafářová.

Nedávná návštěva polského ministra zahraničí v Bělorusku oživila vazby mezi těmito sousedy a zdůraznila jejich roli nejen v regionu, ale i pro celou Evropu. Státníci se shodli na svých nezávislých pozicích chránících suverenitu, s vědomím stabilní moci na území mezi Ruskem a Německem.

Územní strategie v tomto prostoru vždy zahrnovaly dnešní Ukrajinu. Christianizace zapojila Litvu (zahrnující dnešní Bělorusko, Ukrajinu a značnou částí západního Ruska) do kontextu katolické Evropy a posunula její hranice na východ. Většina ukrajinského území přešla v 16. století v rámci Polsko-litevského státu pod polskou moc. Tím Polsko dosáhlo společné hranice s Ruskem a začalo být bezprostředně zainteresováno na vývoji vztahů s Moskvou. V  17. století došlo k povstání ukrajinských kozáků proti snaze polských magnátů o znevolnění tohoto svobodného vojenského elementu střežícího jižní hranice proti Tatarům a Turkům. Tvrdý postup při likvidaci povstání vedl kozáky (po úmluvě s carem) k vyhlášení připojení Ukrajiny k Rusi, které se v 18. století díky dynamickému nástupu Petra I. stalo prvořadou velmocí východní části středoevropského prostoru. V 18. století si na mapě Evropy vydobylo nepřehlédnutou pozici Prusko, jehož následnické Německo drží v současnosti klíče od Nord Streamu, který svými dodávkami plynu obchází právě Polsko a Ukrajinu.

Námořní geopolitika regionu rozkládajícím se mezi Černým a Baltským mořem odpovídá strategii „rozděl a panuj“. Dvě moře, která jsou vodní cestou nepropojitelná, se mohou stát jedním prostorem bohatým na situace, které Západ ohromí ve svých důsledcích. Chaos se stal mocenským nástrojem v přímém důsledku chaosu událostí. Stimulačně cílené informace vytváří otupělost bezmoci, která umožňuje snadnou manipulaci. Kdo dřív pochopí informační skutečnost vlády chaosu, bude mu tato „disciplína“ k dispozici a k použití. Jde o to pochopit mechanismus a tím se chopit moci.

Poláci si drží svoji pozici, kdežto Ukrajina si nechala rozvrátit zemi militantními zájmy Ameriky, která se tím vpašovala na hranice Ruska. Současné vnitřním pnutí boje o moc na Ukrajině a rezignace na sebevědomé řízení vlastního území ji vyňaly z tradiční polské a ruské sféry vlivu. Nástroj chaosu drží Amerika a není zřejmé, zda geostrategie dokáže přinést takový nadhled, aby bylo možné vidět, když ne řešení, tak alespoň cestu z řízeného chaosu?

Korwin-Mikke: Polský Majdan se blíží, finance jsou už připravené

Bezpečnostních otazníků současnosti je nepočítaně – přínos geopolitiky je v jejich zjednodušení a vizualizaci na mapě. Námořní ohniska se týkají každého z členů, byť by se to mohlo vnitrozemským státům jevit jako příliš vzdálená problematika, která se k nim vlastně nevztahuje. Fakt, že někteří členové nemají přístup k moři, není pro geopolitický vývoj určující. Historické pokusy přizpůsobovat si skutečnost jsou notoricky známé a to včetně neblahých důsledků.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)