Svátek má: Bedřich

Politika

Velikost textu:

National Interest: Přišel čas, aby USA zvážily svůj odchod z NATO!

National Interest: Přišel čas, aby USA zvážily svůj odchod z NATO!

Odborník institutu Cato dospěl pro mnohé k naprosto šokujícímu vývodu, že členství USA v NATO v XXI. století již není v národním zájmu země a je čas přemýšlet o odchodu z aliance.

Odejdou Spojené státy z aliance?
31.březen 2016 - 01:11

V průběhu 67 let od založení NATO se svět změnil, a dnes není rovnováha sil, která existovala v době založení organizace, uvedl Ted Galen Carpenter, autor National Interest.

V dubnu NATO oslaví 67. výročí od svého založení. Podle vědeckého pracovníka Cato institutu a autora National Interest, Teda Galena Carpentera, přišel čas USA se rozhodnout, zda americký závazek u NATO v XXI století slouží jejím vlastním zájmům, protože narůstá počet důkazů, že členství v NATO tomu neodpovídá.

Jak autor píše, vznik NATO v roce 1949 znamenal jasný odchod Ameriky od své tradiční politiky neúčasti na zahraničních aliancích a neintervenční politiky. Od té doby se však svět změnil, a dnes není ani zdání evropské či globální rovnováhy moci, která existovala v koncem 40. let a počátku roku 1950. Podle Carpentera, dnešní Evropa se liší od Evropy v roce 1949 přinejmenším tak,  jako  se Evropa lišila od předválečných let, ale institucionální rámec v podobě NATO, jakož i obsah politiky Spojených států zůstává stejný.

„Evropské demokracie – už nejsou bandou demoralizovaných a válkou otrhaných bezdomovců. Spojily se v rámci Evropské unie, a jejich populace a výše kolektivního HDP je vyšší, než u Ameriky. Ano, obávají proměnlivosti Středního východu a periodického řevu ruského medvěda, ale jsou schopny řešit oba tyto problémy," tvrdí odborník.
 
Hlavním důvodem, podle autora National Interest, proč země EU nepřebírají větší odpovědnost za bezpečnostní otázky v této oblasti, je skutečnost, že Spojené státy trvají na své vůdčí roli a nesou významnou část nákladů. Výsledkem je, USA utratí za armádu za téměř 4% svého HDP, zatímco v Evropě je toto číslo sotva 1,6%. Tento rozdíl v ekonomických nákladech je jedním z důležitých důvodů, proč by měly USA komplexně analyzovat otázku, zda americké závazky vůči NATO odpovídají jejím zájmům.

NATO je zastaralá organizace, prohlásil Donald Trump 

Kromě toho v prvních desetiletích Aliance bylo cílem Washingtonu zajistit bezpečnost důležitých zemí, například v západního Německa, Itálie, Francia a Velké Británie. Ale i po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991, američtí představitelé trvají na rozšiřování NATO o země střední a dokonce i východní Evropy. Podle Carpentera, absurdita NATO v XXI. století dosáhla svého vrcholu v únoru 2016, kdy aliance s aktivní podporou Washingtonu získala do svých řad drobnou Černou Horu.
 
„Po druhé světové válce, kdy Spojené státy opustily svoji tradiční politiku nevměšování, zastánci nového přístupu tvrdili, že aliance posílí bezpečnost Ameriky. Ale jak takový mikrostát, jako Černá Hora, může posílit již tak enormní vojenskou sílu Ameriky a její ekonomickou sílu? To je velké tajemství,“ doplnil expert s mírnou ironií.
 
Jak autor článku uzavírá, dnes se zdá, že si zastánci NATO neuvědomují důležité změny v mezinárodních vztazích. Americká politika v NATO neprochází opakovaným základním testem účelnosti a efektivnosti. Carpenter je proto přesvědčen, že je nejvyšší čas, aby se provedla komplexní analýza takové politiky, a prověřila se i kardinální volba - americký odchod z aliance.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)