Svátek má: Julie

Politika

Velikost textu:

National Review: Washington musí skousnout tři nepříjemné pravdy!

National Review: Washington musí skousnout tři nepříjemné pravdy!

Uvědomit si, že ruský prezident zvolil správný přístupu k syrského konfliktu, je pro Washington nepříjemnou pravdou, na níž musí přistoupit, pokud chce ukončit krizi a porazit IS

Vladimir Putin a Barack Obama
12.leden 2016 - 01:13

Washington by měl rozpoznat pro něj nepříjemnou pravdu, a to, že Vladimir Putin zvolil správný přístup v Sýrii, píše americký časopis National Review.

„Je jasné, že americká vláda může jen obtížně dát veřejně podporu Rusku a Íránu, ale to nejmenší, co můžeme udělat, je nabídnout tichou podporu,“ tvrdí autor článku Jay Hallen. „To znamená, že musíme přestat neustále kritizovat Rusko za jeho akce v Sýrii a vzdát se akcí, které by ho mohly zastavit."

Schválení jednání Vladimíra Putina je jednou ze tří „nepohodlných pravd", které by měla Obamova administrativa uznat, aby se vyřešil syrský konflikt.

Druhá je tato: pokud by Saddám Husajn a Muammar Kaddáfí zůstali u moci, byl by Blízký východ mnohem bezpečnější a stabilnější. A za třetí, že reálná zahraniční politika je nyní důležitější, než idealistická.

Nyní syrská krize dosáhla tak závažné úrovně, že si Spojené státy již nemohou dovolit nabídnout „ideologicky atraktivní řešení" konfliktu. „Opravdu politika je jediná cesta ven," zdůraznil Hallen.

Na základě těchto pravd, autor dochází k závěru, že je nutné se postavit na stranu syrského prezidenta Bašára Asada. „Podpořit Asada znamená uznat, že naše idealistické cíle jsou nedosažitelné a že pouze střízlivý realismus nám může pomoci dosáhnout našich strategických cílů - alespoň na Středním východě," napsal autor.

Buchanan: USA musí zabránit pádu Asada, spolu s Ruskem!

Z jeho pohledu je podpora Asada jediný „realistický způsob, jak" pro návrat stability do regionu na úrovni před „arabským jarem", a porážkou Islámského státu.  „Nikdo nemá větší zájem na vítězství nad IS jako Asad, který chtěl obnovit uznávané hranice Sýrie a který se snaží pomstít zvěrstva, které spáchali militanti během zajetí syrských vojáků," uvedl.

Takže Hallen vyzývá Washingtonu opustit starý přístup k syrské krizi na pozadí toho jak „občanská válka v Sýrii a uprchlická krize metastazuje".

"Až do nynějška byla Obamova administrativa byla do značné míry jen pozorovatelem (syrského konfliktu), částečně kvůli tomu, že je země unavena válkou, ale hlavně proto, že nemá komu dát  podporu ve změti frakcí bojujících v Sýrii," píše.

Myšlenka o přítomnosti „spolehlivých spojenců" v Sýrii , kteří budou bojovat proti Islámskému státu i proti Bašáru Asadovi, není nic víc, než fantazie, dodává autor.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalreview.com, foto: arch.)