Svátek má: Leona

Politika

Velikost textu:

NATO je zastaralá organizace, prohlásil Donald Trump

NATO je zastaralá organizace, prohlásil Donald Trump

Tohle se nebude příznivců natoidního myšlení líbit. NATO je zastaralá instituce, za jejíž udržování USA platí příliš mnoho, řekl kandidát na amerického prezidenta z republikánské strany Donald Trump.

Donald Trump, prezidentský kandidát, USA
28.březen 2016 - 01:11

„Mám několik otázek ohledně NATO. Především je to zastaralá organizace. Vznikla před mnoha desítkami let, když jsme byli jinou zemí. A hrozba byla jiná, Sovětský svaz, ne Rusko, byl mnohem silnější, než dnešní Rusko....,"  řekl v rozhovoru zveřejněném v sobotu v deníku New York Times.

Kromě toho, řekl Trump, „nikdo se nedívá na terorismus, ale musíme na něj obrátit pozornost". „Vy můžete přidávat do NATO další země, nebo je odtut odstranit. Ale my se musíme soustředit na terorismus, který je dnes hlavní hrozbou. V minulosti u vás byli vojáci, začali jste válku a věděli, kdo je váš nepřítel. Nyní nemáme tušení, kdo to je," poznamenal.

NATO: Nejsme agresivní vůči Rusku,...jen se ho připravujeme zničit!

Podnikatel tvrdí, že Spojené státy „platí za NATO příliš mnoho". „Z ekonomického hlediska se k nám chová NATO nečestně, protože hovoříme o pomoci (ostatním členům) NATO mnohem větší, než Spojeným státům, a my platíme naprosto nepřiměřený podíl. Takže NATO bylo kdysi dobrou organizací. Nyní se musí změnit, a věnovat pozornost terorismu a musí být změněna v tom smyslu, že USA na sebe berou příliš mnoho výdajů," doplnil Trump.

(kou, prvnizpravy.cz, nytimes.com, foto: arch.)