Svátek má: Petr

Politika

Velikost textu:

NATO: Nejsme agresivní vůči Rusku,...jen se ho připravujeme zničit!

NATO: Nejsme agresivní vůči Rusku,...jen se ho připravujeme zničit!

Měnící se rétorika špiček NATO uvádí to zmatku Rusko. Aliance se občas vyjádří jako holubice míru a bezpečnosti, podruhé jako nebezpečný, rozšiřující se vojenský útvar, nepřátelský vůči Rusku.

Ilustrační foto
7.březen 2016 - 01:12

NATO je zcela obranná aliance, ujišťuje britský generál Adrian Bradshaw. Zde se však Bradshaw poněkud rozchází se slovy svého šéfa, velitel sil NATO v Evropě Philipa Breedlova, který tvrdil, že USA jsou připraveny "bojovat a vyhrát" nad Ruskem v Evropě, uvádí ruská agentura RIA Novosti.

Zástupce velitele sil NATO v Evropě, britský generál Adrian Bradshaw řekl, že aliance nemá žádné agresivní ambice ve vztahu k Rusku.

„U Ruska je problém, jak ho ujistit, že NATO - je zcela obranná aliance, že nemáme agresivní ambice proti Rusku, ale jsme naprosto skálopevně přesvědčeni o našich principech kolektivní bezpečnosti, a že budeme vážně reagovat na všechny výzvy k naší kolektivní bezpečnosti," řekl Bradshaw v rozhovoru pro televizní kanál Defence News.

Nedávno, podobný postoj zaujal americký velvyslanec v Rusku John Tefft. Podle něj Severoatlantická aliance není hrozbou pro Rusko, a že NATO ve spolupráci s Moskvou neustoupí ze zásad, na jejichž základě stojí bezpečnosti v Evropě a Severní Americe.

V případě války s Ruskem, NATO nejdříve udeří na Kaliningrad!

Na druhé straně, velitel sil NATO v Evropě Philip Breedlove 1. března informoval o přípravě USA a jejich spojenců k možnému konfliktu s Ruskem. Podle něj je evropský region v ohrožení ze dvou směrů: „z východu ožívajícím agresivním Ruskem", a od jihu teroristickou hrozbou, která pochází z Islámského státu.

Dříve Breedlove tvrdil, že USA jsou připraveny „bojovat a vyhrát" nad Ruskem v Evropě a situaci uprchlíků ze Sýrie nazval zbraní Moskvy a Damašku jako tlak na Evropskou unii.

(kou, prvnizpravy.cz, defencenews.com, ria.ru, foto: arch.)