Svátek má: Erik

Politika

Velikost textu:

Německá média: EU jde na špinavou dohodu s Tureckem

Německá média: EU jde na špinavou dohodu s Tureckem

Obraceje se na Turecko o pomoc v otázce migrantů jde EU proti vlastním morálním a politickým principům, píše německý tisk. Aktivisté za lidská práva hovoří o „morálním úpadku" Evropy.

Turecký prezident může být spokojený
1.prosinec 2015 - 18:00

Němečtí mediální komentátoři kritizovali záměr EU k dosažení dohody s Tureckem o otázkách migrace. Podle výsledku společného summitu v Bruselu, EU poskytne Turecku tři miliardy eur pro umístění migrujících lidí na svém území, na posíleni hraničních kontrol a boj proti gangům, zabývající se přepravou nelegálních přistěhovalců.

Podle politologa a právníka Dileka Kurbana je dohoda od počátku „sporná z politického a morálního hlediska." Ta měla být kriticky přezkoumána po teroristických útocích v Paříži, napsal v článku pro Die Zeit.

Za prvé je podle expertů je nepravděpodobné, že Turecko poskytne dostatečnou ochranu politickým uprchlíkům. Například 30. října byla v Turecku nalezena těla dvou syrských novinářů s odříznutými hlavami, kteří psali o zvěrstvech IS. Navíc podle tureckého práva neobdrželi Syřané v Turecku status uprchlíka podle Ženevské úmluvy. Ankara totiž zavedla tzv režim „dočasné ochrany", což nedává uprchlíkům bezpečné právní postavení. V důsledku toho, podepisovat dohodu s Tureckem znamená, že EU jde proti mezinárodnímu právu, míní Kurban.

„Ale to není jen ochrana uprchlíků,“ pokračuje právník. „Může Merkelová a další hlavy EU důvěřovat Erdoganově vládě, která má toleranci vůči islamistům nebo dokonce aktivně podporuje IS a jiné islamistické skupiny?"

DWN: Dohoda Merkelové s Erdoganem bude rozsudkem Evropy!

Podle Die Welt, německá organizace, která pomáhá uprchlíkům - Pro Asyl, také varovala před „špinavou dohodou na úkor lidských práv". Dohoda s Tureckem bude znamením podpory „nelidské politice" Erdogana a „morálního bankrotu" Evropy, poukazují aktivisté za lidská práva.

„EU si je vědoma delikátnosti své pozice: snaží se sblížit s vládou Erdogana právě v tom okamžiku, kdy se Turecko se chová nedemokraticky, jako nikdy předtím,"
uvedl korespondent rozhlasové stanice NDR Kai Kyustner. Nicméně, podle jeho názoru, EU, zoufalá z migrační krize, nevidí žádnou alternativu.

Komentátor Berliner Morgenpost Knut Pries poukazuje na „pokrytectví" Evropské unie, která se snaží předstírat, že spolupráce v jedné oblasti nesouvisí s kritikou v jiné oblasti. Podle něj  Evropané musí platit za to, že (prospali moment, kdy se z problému ještě nestala krize nebývalého rozsahu". Nyní v děsu EU uznala, že problém nelze vyřešit bez Turecka, a Ankara požaduje služby  a jednání ve vyjednávání připomínající bazazarový trh.

Novinář Die Weltu Robin Alexander konstatoval, že Turecko má v úmyslu využít svou výhodnou pozici. Ankaře už peníze nestačí: řeč jde o zjednodušení vízového režimu s Evropou a možného přistoupení Turecka k EU.

(kou prvnizpravy.cz, ria,ru, foto: arch.)


Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: