Svátek má: Mikuláš

Politika

Velikost textu:

Nevyhnutelný konflikt mezi Ruskem a Tureckem v roce 2016

Nevyhnutelný konflikt mezi Ruskem a Tureckem v roce 2016

Rusko se snaží vyhnout konfrontaci s Tureckem, ale v roce 2016 bude tento konflikt nevyhnutelný. Tento závěr je obsažen v prognóze zpravodajsko-analytické společnosti Stratfor

Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin
31.prosinec 2015 - 01:14

Americká společnost Stratfor vydala zprávu s prognózou politické a ekonomické situace ve světě v roce 2016. Podle analytiků Stratfor budou vztahy mezi Ruskem a Tureckem v příštím roce nadále eskalovat.

Turecko bude pravděpodobně trvat na vojenské akci na severu Sýrie, stejně jako na pokusech zvýšit svou přítomnost v severním Iráku, míní analytici. Přičemž cílem Ankary nebudou jen bojovníci Islámského státu, ale také zastrašení syrských Kurdů. Obecně platí, podle analytiků, že Turecko zvýší svůj vliv v regionu.

Stratfor dochází k závěru, že tato opatření zvyšují riziko konfrontace Turecka s Ruskem a Íránem.Ačkoliv by Rusko nechtělo konflikt s Tureckem, protože tato země kontroluje přístupy k Černému a Středozemnímu moři, ale tento scénář je podle analytiků nevyhnutelný. Kromě toho Stratfor varoval, že účast Ruska v syrském konfliktu poroste, a to by mohlo vést k „rozšíření" jeho hlavních cílů v regionu a k potřebě řešit příliš mnoho problémů najednou.

Vztahy mezi Ruskem a Tureckem se zhoršily po 24.listopadu, kdy byl tureckým letectvem sestřelen na hranicích se Sýrií ruský bombardér Su-24. Ankara tvrdí, že ruské letadlo opakovaně porušilo její vzdušný prostor. Moskva obvinění popírá. Úder tureckého letectva na Su-24 označil ruský prezident Vladimir Putin „bodnutím do zad" od „příznivců teroristů". Krátce po tomto incidentu Rusko uložilo na Turecko ekonomické sankce, zakázán byl dovoz turecké zeleniny, ovoce, drůbeže.

Turecko varuje Rusko: Naše trpělivost má své meze!

Moskva také uložila zákaz tureckým společnostem na určité druhy prací a služeb, jejichž seznam by měl stanovit kabinetu, na omezení zaměstnávání tureckých občanů od 1. ledna 2016. Omezení se dotklo i charterových letů z Ruska do Turecka.

Ankara označila ruské sankce za nepřiměřené. Putin na tiskové konferenci 17. prosince řekl, že je se současným vedením Turecka „ téměř nemožné vyjednávat."

(kou, prvnizpravy.cz, stratfor.com, foto: arch.)