Svátek má: Svatopluk

Politika

Velikost textu:

Newsweek: Rusko se stane velkým pouze pod dohledem Západu!

Newsweek: Rusko se stane velkým pouze pod dohledem Západu!

Čtenáři by neměli přijít o zážitek politických hodnocení a rad, kterak se může Rusko stát uznávanou světovou velmocí podle amerického časopisu Newsweek.

Citadela regionální nebo světové mocnosti?
23.březen 2016 - 01:12

„Hloupé" akce, jako je „válka proti Ukrajině", útoky na "umírněné syrské rebely" - to vše podle komentátora Newsweeku brání Rusku, aby se opět stalo velkým a dělá z něj obtížného „partnera"  Západu. Je přesvědčen, že význam Moskvy se výrazně zvýší, když přijme za samozřejmost „spravedlivý světový řád" a odmítne „výsady a práva veta".
(Ve vší skromnosti jsme teze článku doprovodili několika poznámkami – pozn. red.)

Po připojení Krymu k Rusku, nazval americký prezident Barack Obama tuto zemi „regionální mocností", jejíž akce zapřičinila její „slabost".„Rusko je mnohem víc než jen regionální mocnost, ale její vášeň pro politiku „kdo z koho" a zastrašování sousedních států zmenšuje jeho velikost,“ píše Newsweek píše. Podle deníku, stažení vojsk ze Sýrie by mohlo naznačovat, že to Rusko chápe.
(Jestli jsou vojenské výpady a násilné převraty Spojených států na druhé straně polokoule známkou síly a „rozumu“, je třeba opravdu uznat, že Rusko této výše opravdu nedosahuje).
 
Autor se domnívá, že Rusko by nemělo být podceňováno. Spolu se Spojenými státy vlastní 90% všech existujících jaderných zbraní. A její ozbrojené síly převyšují armády Německa, Francie, Itálie a Japonska dohromady. 
(Autor má kupodivu pravdu, ale tato pravda je už hodně stará a ožila zejména v posledních letech)
 
Kromě toho v některých otázkách Rusko spolupracuje se Západem. Pomohlo uzavřít obchod s Íránem, a uzavřelo dohodu o strategických zbraních se Spojenými státy americkými. Moskva spolupracuje s ostatními zeměmi - producenty ropy, aby řešili problém klesajících cen ropy, a odsoudilo Severní Koreu za její jaderný test.
(Opět pravda.)
 
"Přesto, že pošetilé akce bagatelizují význam Ruska," tvrdí Newsweek.

Cohen: Proč Obama úmyslně žene vztahy s Ruskem do studené války?! 

Pod pojmem „nerozumné" akce časopis klasifikuje „válku" s Ukrajinou, útoky na „umírněné" rebely v Sýrii a „přehnanou reakci" na sestřelení letadla Turky, „pomoc ultranacionalistům Francie" i podporu odchodu Velké Británie z EU. „To zřídka se stane, že velká síla zároveň ohrožuje tolik důležitých spojení," uvedl autor tohoto díla.
(Zde se propagandistické opakování nepřesností až lží projevuje naplno – válku na Ukrajině začal nacionalisticko oligarchický režim po převratu sponzorovaného USA a EU. Předem připravena provokace Turecka proti ruským letadlům odnesla „osmanská říše“ jen ekonomickými sankcemi – představme si jen, že by Venezuela, s níž vedou Spojené státy tichou válku, sestřelila stíhačku US Air Force. Jak asi Rusko podporuje tradičně konzervativní Brity v odchodu z EU je otázka pro americké astrology a nikoliv na stránky časopisu Newsweek. A jedna půjčka česko-ruské banky straně Le Penové, ještě netvoří základ páté kolony – stamiliony, které věnují USA na „podporu demokracie“ v Rusku jsou potom tedy co?)
 
Podle Newsweeku, problém Rusko spočívá v tom, že její politická elita má důvěru ve své schopnosti koupit si „cynické" evropské představitele a manipulovat jimi a nechápe roli organizací, jako je NATO a EU.
(Rusko v tom, žel, není samo. Mnoho Evropanů to rovněž přestává chápat.)
 
Newsweek uvedl, že Rusko bude moci zvýšit svůj význam na mezinárodní scéně, pokud se stane otevřenější a přijme „spravedlivý“ světový řád, a vzdá se výsady a práva veta. „Akce Moskvy podkopává vlády, které považuje za nepřátele, alarmujíce další země. Pokrytectví v zahraniční politice činí Rusko obtížným partnerem, navzdory svému zkušenému diplomatického sboru," poznamenal časopis.
(Spravedlivým světovým řádem je patrně míněna americká světová hegemonie, neboli „pax americana“. Zvláštní, že Newsweek nepožaduje vzdání se výsady a práva veta po Spojených státech – i s malou fantazií si lze představit jak by se posílila velmocenská nerovnováha.)
 
Autor vidí několik příležitostí, aby Rusko zlepšilo své image jako velmoci. Může podpořit mírový rozvoj arktické oblasti. Spolu s Pekingem, Moskva by mohla uvolnit potenciál Eurasie. A v Sýrii, by mělo vyvolat větší tlak na Asada k dosažení politického řešení konfliktu. „Pokud Rusko bude aktivně usilovat o tyto cíle, nikdo by se neodvážil ho označovat jenom za regionální mocnost," dodává Newsweek.
(To nejpěknější nakonec. Rusko by si mělo prostě lehnout na záda a nechat se řídit a drancovat americkým průmyslem a velkokapitálem. Následně se stane „světovým“. Není úplně zřejmé, co se skrývá pod pojmy „opět“ a „velké“ Rusko – zaostalý, reakční feudálně monarchistický carský stát, který prodal pod tlakem Aljašku za babku USA. Nebo uzavřené Rusko po bolševické revoluci či Sovětský svaz, na nějž demokratický Západ nasměroval nacistické Německo a v důsledku vtáhl Stalina do půlky Evropy a udělal z něj vojenskou supervelmoc? Anebo tím „velkým Ruskem" má být Jelcinova éra? Pokud přitom bude i v politické rovině na slovo poslouchat Západ, bude tedy jeho šťastná budoucnost „benzinové stanice“ zajištěna.)

(kou, prvnizpravy.cz, newsweek.com, foto: arch.)